Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2019/2020

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Efektívne učenievložené: 30. 09. 2019

Ako sa efektívne učiť? Čo je metóda 5P? Ako uplatniť aktívne čítanie v procese učenia? Čo je učebný štýl?... To sú príklady otázok, na ktoré odpovede dostali žiaci I.A a I.B počas interaktívneho stretnutia so psychologičkou z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiline.

Prednášky spojené s prezentáciou odporúčaní ku zlepšeniu systému učenia sa a spoznávaniu vlastného učebného štýlu sa uskutočnili 30. 09. 2019 a 02. 10. 2019. Problematika efektívneho učenia patrí medzi kľúčové oblasti vzdelávania na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline, preto jej venujeme významnú pozornosť už od nástupu žiakov na štúdium do 1. ročníka.

PaedDr. Peter Majer



Európsky deň jazykov vložené: 30. 09. 2019

viac foto v galérii

Európsky deň jazykov, ktorý si každoročne pripomíname 26. septembra, má za cieľ upozorniť  verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov, prispieť k rozvoju mnohojazyčnosti a interkultúrneho porozumenia a prejaviť podporu bohatej jazykovej a kultúrnej rozmanitosti Európy.

Počas vyučovania anglického jazyka mohli žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline na hodinách s pani PhDr. Dagmar Baranovou predviesť svoju mnohojazyčnosť. Pripravili si prezentácie v španielčine a nemčine, ktoré boli spracované na vysokej úrovni.

V tento deň prišli do našej školy na besedu s prvákmi aj dvaja dobrovoľníci Timo a Teo, ktorí pochádzajú z Nemecka a pracujú v  Nadácii Krajina harmónie s postihnutými ľuďmi. Je to ušľachtilá práca, niekedy dosť náročná, ale chalani o tom hovorili s takým zaujatím a pochopením, že odbúrali  naše predsudky a obavy.
Do takejto formy dobrovoľníctva sa môže zapojiť každý, netreba na to žiadnu kvalifikáciu. Stačí nájsť si čas a venovať ho ľuďom, ktorí sú niekedy spoločensky  izolovaní , a  preto vďační. Je to zaujímavá inšpirácia pre tých, ktorí sa zapojili do DofE (Medzinárodná cena Vojvodu z Edinburghu)  a zatiaľ sa nerozhodli, čomu sa budú venovať v rámci dobrovoľníctva. Timo a Teo boli veľmi bezprostrední a reagovali na každú otázku, samozrejme v angličtine.

V rámci tohtoročného Európskeho dňa jazykov si žiaci z II.B lámali jazyky na  tongue twisters. Skúste aj vy: Betty bought a bit of butter, but she found a butter bitter so Betty bought better butter to make the bitter butter better.

Mgr. Viera Sebínová



Festival fotografievložené: 30. 09. 2019

viac foto v galérii

Dňa 24. 09. 2019 sa žiaci študijného odboru 8221 M 09 dizajn – fotografický dizajn z II.B a IV.B zúčastnili Festivalu fotografie v mestečku Baden pri Viedni.  Odborná exkurzia sa uskutočnila po druhýkrát v spolupráci so Školou umeleckého priemyslu v Ružomberku

Tohtoročný festival bol tematicky venovaný planéte Zem, so všetkými jej krásami, ale aj problémami. Fotografie boli zaradené do 38 expozícií a boli vystavené priamo v prírode, v parkoch, uličkách mesta a jeho zákutiach. Prezentované fotografie umocnili atmosféru a krásu kúpeľného mestečka. Doplňujúce informácie o podujatí sú zverejnené na internetovej stránke festivalu - https://www.festivalphoto-lagacilly.com/.

PaedDr. Iveta Homolová



Hory kníh, túra za literami... a mať tak foťák v ruke...vložené: 30. 09. 2019

viac foto v galérii

Už šestnástykrát nás Žilinský literárny festival vtiahol do príjemnej atmosféry sveta spisovateľov, ilustrátorov, prekladateľov, básnikov, vydavateľov, kníhkupcov aj kupcov kníh, veľkých a malých poslucháčov, tvorcov, spevákov, hudobníkov, protagonistov...

Ak ste festival náhodou zmeškali, určite si nenechajte ujsť výstavu fotografií z priebehu festivalu, ktorú pripravujeme v októbri 2019, v spolupráci s kníhkupectvom Artforum a fotografmi zo 4.B.

Mgr. Jana Hrabovská



FIGURAMA 2019vložené: 30. 09. 2019

viac foto v galérii

Figurama vznikla ako reakcia na zanedbávanie výučby figurálnej kresby na školách umeleckého priemyslu v Čechách a na Slovensku. Jedná sa o týždenný projekt s desaťročnou tradíciou, vedený prof. akad. maliarom Borisom Jirků.

Účelom tohto kurzu, ktorého sa zúčastnili aj vybraní žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline, je zlepšiť kresbu a vedomosti študentov stredných a vysokých škôl o základoch ľudskej anatómie a figurálnej kompozície. Zároveň pomáha študentom osvojiť si nové techniky v oblasti kresby a pochopiť potenciál tejto výtvarnej techniky a jej uplatnenie v budúcej umeleckej branži.

Tento školský rok sa projekt uskutočnil od 16. 09. 2019 do 21. 09. 2019 na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Kreslilo sa na papiere podobnej veľkosti cca 2x1 meter, pričom modely mali byť zachytené v nadživotných veľkostiach. Hlavným cieľom bolo pochopiť hmotu a priestor, ktoré spolu koexistujú a vytvárajú syntézu. Popredným postupom sa preto stala práca v linkách, na ktoré bol používaný uhlík, rudka či ceruzka. Pokročilejší, dlhodobejší členovia kurzu sa však predviedli aj vo vyjadrení svetla a tieňa prostredníctvom pastelov, kriedy alebo tušu.

Každodenná rutina prebiehala nasledovne: od 8.00 hod. sa začala kresba prvého modelu, trvajúca do 12:00 hod., po úvodnej časti nasledovala hodinová prednáška prof. akad. maliara Borisa Jirků. O 14:00 hod. skončila obedňajšia prestávka a po nej sme sa venovali kresbe druhého modelu až do neskorých večerných hodín. Každý deň bola profesorom ustanovená úloha, ktorá musela byť kresbou dosiahnutá, ako napr. kresba ležiacej figúry od nôh alebo od hlavy, kresba stojacej figúry a figúry v zložitej polohe.
Výtvarné práce boli hodnotené bodmi v stupnici od 1 po 12, pričom 9 bodov bol priemer, udelený pri splnení úlohy, 10 bodov nadpriemer, 11 bodov vyšší nadpriemer a pri hodnotení 12 bodov sa jednalo takmer o dokonalú kresbu. Najväčšie úspechy patrili pokročilejším vysokoškolským absolventom, avšak aj žiaci našej školy si odniesli množstvo skvelých hodnotení...

Na konci týždňa sa začali udeľovať jednotlivým žiakom ceny v podobe publikácie od Radka Petříčka s názvom „Plastická anatomie“, katalógy výtvarných prác žiakov z predchádzajúcich ročníkov Figuramy a Katalóg umenia od prof. akad. maliara Borisa Jirků. Na záver stačí poznamenať, že sa jednalo o veľmi vzrušujúce a užitočné podujatie, ktoré sa oplatí absolvovať pre všetkých, ktorí sa chcú zlepšovať...

Týždenného kurzu v Banskej Bystrici sa zúčastnili Beáta Jarábová, Jana Žitňáková a Michal Mordel z II.A, Kamila Kudláčková z III.B a Sarah Bašistová, Petra Buffová, Lea Englartová a Katarína Nábilková zo IV.A. Veľké poďakovanie za spoluprácu pri organizácii uvedeného podujatia a našu prípravu patrí Mgr. Jane Hrabovskej, Mgr. art. Anne Brunovej a Mgr. art. Andrejovi Mazúrovi.

Michal Mordel, II.A



Adaptačný kurz žiakov 1. ročníkavložené: 30. 09. 2019

viac foto v galérii

V dňoch 12. 09. 2019 – 13. 09. 2019 sme sa ako prváci zúčastnili adaptačného kurzu v Terchovej. Náš kurz sa začal stretnutím pred budovou Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Neskôr sme sa presunuli k autobusu, ktorý nás zaviezol do Školy v prírode, Terchová – Šípková.

Počas prvého dňa pobytu mali pre nás učitelia pripravený zaujímavý program plný zábavných aktivít a taktiež prechádzku v prírode. Večer sme sa stretli pri ohni, kde sme si spoločne opiekli naše obľúbené jedlo a aj sme si zaspievali. Následne na nás čakal film „Obyčajná tvár“ v spoločenskej miestnosti a po ňom sme si išli oddýchnuť. Nasledujúce ráno sa začalo raňajkami a po nich nás autobus priviezol do Žiliny. Adaptačný kurz sme ukončili dobrodružstvom na lezeckej stene, kde sme vybili aj poslednú kvapku energie.

Sme vďační, že sme sa ho mohli zúčastniť a lepšie sa za tento síce krátky, ale krásny čas medzi sebou spoznať.

Veronika Bugáňová, I.A



Máme ďalších ocenených dofákovvložené: 24. 09. 2019

viac foto v galérii

Na tohtoročnej slávnostnej ceremónii DofE (Medzinárodná cena Vojvodu z Edinburghu) dňa 17. septembra 2019 v Château Gbeľany si svoje medzinárodné ocenenie prevzalo vyše 200 mladých ľudí z Banskobystrického, Trenčianskeho a Žilinského kraja. Na pódiu kongresového centra sa nešetrilo inšpiratívnymi príhovormi.

Hokejista Michal Handzuš sa podelil o svoj príbeh, v ktorom odkázal mladým, aby nikdy nepoľavili: „Hokej som miloval odmalička a vždy som v ňom bol veľmi dobrý. Zvykol som si na to a prestal som na sebe pracovať. Keď som mal 12, nevybrali ma do výberu do Kanady, kam som sa veľmi chcel dostať a bol som z toho veľmi sklamaný. Nakoniec som zamakal a do výberu sa dostal, ale táto udalosť sa mi vryla do pamäti. Odvtedy som na sebe už nikdy neprestal pracovať. Či som hral veľmi dobre, alebo zle, každý deň som našiel niečo, v čom som sa chcel zlepšiť. A to je to, čo chcem odkázať aj vám. Nikdy sa nezastavujte, vždy choďte ďalej,” povedal vo svojom príhovore mladým ľuďom.

Absolventom sa prihovoril aj Šimon Šalata, ktorý si na ceremónii prebral bronzové ocenenie: „Sám som neveril, že to zvládnem, ale ako vidíte, podarilo sa mi to. Týmto by som chcel odporučiť DofE všetkým, ktorí sa chcú prekonať a dokázať ostatným, ale hlavne sami sebe, že na to majú.“

Bronzový odznak Vojvodu z Edinburghu si na ceremónii prevzali aj naši žiaci Radoslav Byrtus, Natália Fibáková, Zuzana Kamhalová, Anna Kormanová, Veronika Majerčíková, Vittoria Stančíková, Ivan Večerek a Romana Žilková. Ocenenie im odovzdal Chargé d´Affaires Britskej ambasády v Bratislave.

Sme radi, že na našej škole máme aj prvú nositeľku striebornej ceny Vojvodu z Edinburghu. Získala ju Jaroslava Labudová z III.A a cenu jej odovzdala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Ing. Erika Jurinová.

Na slávnostnej ceremónii sa okrem ocenených zúčastnil aj riaditeľ našej školy Ing. Václav Dostálek a koordinátor, hodnotiteľ expedícií a náš dvorný fotograf Ing. Šimon Klačko. Všetkým oceneným blahoželáme a sme na nich hrdí, lebo tvrdo pracovali na sebe a dosiahli to, čo si predsavzali. O tom je Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Mgr. Viera Sebínová, koordinátorka DofE

Súťaž „Klasici v komikse“ má svojich víťazovvložené: 24. 09. 2019

Jubilejný 10. ročník celoslovenskej literárno-výtvarnej súťaže „Klasici v komikse“ priniesol prekvapivo veľký záujem žiakov Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline o neobvyklé výtvarné stvárnenie tohtoročnej literárnej témy – Margita Figuli v komikse.

Prečítať si slovenskú a najmä Margitinu klasiku „Tri gaštanové kone“ a parafrázovať ju do výtvarnej podoby muselo byť pre každého súťažiaceho veľmi náročné, o to viac nás potešili výsledky vyhodnotenia súťaže, ktoré boli vyhlásené dňa 21. 09. 2019 na Strednej odbornej škole záhradníckej v Piešťanoch.

Gratulujeme Kamile Kudláčkovej z III.B(študijný odbor 8260 M propagačné výtvarníctvo) k oceneniu a zároveň sa tešíme na nový ročník súťaže a literárnu tému, ktorá bude vyhlásená v marci 2020.

Mgr. art. Anna Brunová



Expedícia DofEvložené: 23. 09. 2019

viac foto v galérii

V prvých dňoch letných prázdnin – od 1. júla do 3. júla 2019 – sme sa zúčastnili kvalifikačnej expedície v rámci programu DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu). Išlo nás celkovo jedenásť, ale vytvorili sme dve skupiny. Keďže sme boli na tejto expedícii  tri dni a dve noci, rozhodli sme sa, že prespíme v autocampe v Piešťanoch

Jedným z našich cieľov bolo navštíviť kúpeľné mesto Piešťany a spoznať ho. Prešli sme samotné centrum, kúpeľný ostrov, ale aj veľké parky. V parkoch sme sa snažili zdokumentovať okolie mesta, nakresliť veci, ktoré nás najviac zaujali.  Taktiež sme sa rozhodli, že navštívime Vojenské historické múzeum v Piešťanoch. Vďaka komentovanej prednáške v múzeu sme sa naučili niečo o vojne, ale hlavne o živote ľudí počas vojny. V neposlednom rade sme navštívili Ducové, čo je menšia obec neďaleko Piešťan. Nachádza sa tu najstaršie a najväčšie pohrebisko na Slovensku, je tu aj staré hradisko Kostolec s rotundou z obdobia Veľkomoravskej ríše.

Osobne si myslím, že na tejto expedícii sme získali veľké množstvo informácii z histórie Piešťan, čo sa nám nepodarilo na doposiaľ žiadnej výprave. A nakoniec sme získali aj veľké množstvo zážitkov, ale aj priateľov. Počas troch dní, ktoré sme prežili v „divočine“,  sme spoznali hlavne seba. To je podľa mňa veľmi dobré, pretože nie každý má možnosť stanovať s priateľmi niekde ďalej od domova. Nie každý má možnosť spať v stane pod holým nebom a jesť sáčkové polievky a paštétu s polotvrdým chlebom. Možno to znie vážne zle... ale bola to celkom sranda. Bolo to niečo odlišné od nášho obyčajného života a bola to príjemná zmena. Príjemná zmena bez elektroniky a čerstvého jedla.

Som na nás naozaj hrdá, keď sa dívam spätne na tie dni v horúčave, plné komárov a prepotených tričiek, ale aj smiechu a našej detskej radosti.  Som vďačná za všetko, čo sme zažili a dokonca aj za to, že nám búrka skoro odfúkla stan, a aj za kamaráta Tona z Estónska, ktorý bol silno otravný. Ale vďaka za každú jednu maličkosť,  ktorá nám niečo dala do života.  A za to všetko vďaka našej účasti v DofE.

Jaroslava Labudová, III.A

+ účastníci expedície: Radoslav Byrtus, Natália Fibáková, Marcel Firášek, Zuzana Kamhalová, Anna Kormanová, Veronika Majerčíková,  Patrícia Molnárová, Vittoria Stančíková, Ivan Večerek a  Romana Žilková.



Nie je všetko pravda, čo sa zdieľavložené: 23. 09. 2019

Dňa 20. 09. 2019 sa štyri žiačky Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline, ktoré zastupujú žiacku školskú radu (Anežka Majdišová, Eliška Zajícová, Nela Fraštiová a Veronika Majerčíková), zúčastnili netradičného vzdelávacieho podujatia, organizovaného žiackou školskou radou pri Gymnáziu, Hlinská 29, Žilina.

Projekt gymnázia s názvom „Nie je všetko pravda, čo sa zdieľa“ podporil Žilinský samosprávny kraj v rámci grantového programu Mládež v pohybe. Projekt je zameraný na boj proti dezinformáciám v mediálnom priestore a na rovesnícke vzdelávanie v uvedenej oblasti.

Prvé stretnutie bolo prezentované prostredníctvom prednášok a workshopov, počas ktorých boli zapojení žiaci informovaní o vzniku dezinformácií a ich fungovaní v mediálnom priestore. Juraj Smatana predstavil dejiny propagandy a jej psychologické základy a Jakub Goda problematiku dezinformácií vo webovom prostredí a na sociálnych sieťach.

Úspešná spolupráca našich škôl je nielen v rovine výmeny skúseností v oblasti občianskej participácie, ale aj v oblasti prezentácie streetartového umenia, čo potvrdzuje revitalizácia autobusových zastávok na Bernolákovej ulici v Žiline v minulých školských rokoch.

PaedDr. Peter Majer



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené