Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2019/2020

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Maratón písania listov – Write for Rightsvložené: 14. 01. 2020

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline sa po štvrtýkrát zapojila do spolupráce s mimovládnou organizáciou Amnesty International na organizácii podujatia „Maratón písania listov“, ktoré prispieva ku zmene osudov nespravodlivo stíhaných a väznených ľudí.

Tohtoročnú akciu organizačne zabezpečili PhDr. Dagmar Baranová a Mgr. Viera Sebínová, ktoré počas vyučovacích hodín anglického jazyka predstavili žiakom školy problematiku ochrany ľudských práv a osudy diskriminovaných, prenasledovaných alebo väznených ľudí z rôznych končín sveta – Sarah a Seána z Grécka, skupina environmentalistov z Kanady, Magaio z Južného Sudánu, Emil z Bieloruska, José z Mexika a Yasaman z Iránu.

Tohtoročný maratón sprevádzali aj sprievodné vzdelávacie podujatia, organizované počas decembrového vyučovania slovenského jazyka a literatúry, občianskej náuky, náboženskej výchovy a etickej výchovy, ktoré prezentovali Mgr. Helena Kučerová a Mgr. Eva Štalmachová.

Maratónu písania listov sa zúčastnilo 158 žiakov školy, ktorí podpísali 147 listov. Veríme, že naše listy s výzvami vládam alebo úradom príslušných štátov opäť upozornia na porušovanie ľudských práv v našej spoločnosti.

PaedDr. Peter Majer



Škola bez nenávisti – vyhodnotenie interného audituvložené: 13. 01. 2020

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline realizuje v školskom roku 2019/2020 vzdelávací program Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s názvom „Škola bez nenávisti“, ktorý je zameraný na implementáciu štandardu kvality v oblasti prevencie šikanovania, kyberšikanovania, nenávistných prejavov a podpory ľudských a občianskych práv v základných a stredných školách.

Cieľom interného auditu, ktorý sme realizovali v októbri 2019, bolo analyzovať existujúci reálny stav školskej klímy. V závere kalendárneho roka 2019 nám bola doručená správa zo vstupného vnútorného auditu, ktorý vznikol na základe výpovedí 41 žiakov, 10 pedagógov a 10 rodičov. Napriek tomu, že počet zapojených respondentov je nízky, vyberáme z textu externého hodnotiteľa uvedené časti:

Za zmienku stojí i školský časopis Piece of Art, kde vidím dostatočný priestor – či už príspevkom, alebo súťažou s využitím umeleckého potenciálu žiakov – ako viac poukázať pozitívnym spôsobom na vzájomné interakcie. Taktiež vidíme potenciál školy obohatiť projekt na celoslovenskej úrovni umeleckým stvárnením rizík nenávistného správania vo všetkých formách, ale i pozitívnym návrhom, ktorý môže určiť celkový trend stvárnený originálnym umeleckým spôsobom.“

„Z hľadiska informovanosti, prezentovaných aktivít a interakcií žiak – učiteľ, rodičia v dotazníku prejavili spokojnosť. Často sa opakovala situácia „neviem posúdiť“ v prípadoch, kde rodič nemá dostatočné informácie o procesoch, ktoré sa týkajú potláčania nenávistných prejavov. Preventívne programy vykazujú percentuálne lepšie skóre a je vidieť, že sú dostatočne prezentované v školskom prostredí, ale i navonok.“

„Podľa dotazníka sa väčšina učiteľov zúčastňuje alebo podporuje preventívne aktivity na škole a veľká časť spolupracuje s organizáciami štátnej správy a samosprávy v rámci prevencie šikanovania, diskriminácie a nenávistného správania medzi žiakmi. Vedenie školy podporuje zvyšovanie kompetencií zamestnancov pri problematike ľudských práv.“

„Podľa vyjadrení je väčšina žiakov oboznámená a dodržiava stanovené pravidlá v školskom poriadku a pozná proces, akým spôsobom sa vysporiadať so šikanovaním. Sú jasne definované pravidlá používania mobilných telefónov. Pozitívom je, že takmer 88 % respondentov má dôveru k aspoň jednému zamestnancovi školy, na ktorého sa môže obrátiť v prípade šikanovania a iných problémov na škole.“

„Návrhy žiakov ako zlepšiť prostredie v škole, skvalitniť medziľudské vzťahy medzi spolužiakmi a zamestnancami školy a ako znížiť riziko nenávistného správania sú – viac komunikovať, vzájomne si pomáhať, brať ohľad na spolužiaka a v prípade konfliktu byť nápomocný pri jeho riešení, byť priateľský a úprimný, dať obetiam možnosť prezentovať svoju skúsenosť s riešením šikanovania,  diskutovať o probléme s rovesníkmi, vzájomne sa spoznávať a viesť konštruktívne debaty.“

„Na otázku, či chodia žiaci do školy so strachom, že im niekto ublíži, odpovedalo približne 80 % žiakov, že strach a ani reálnu obavu neprežívajú. Je potrebné vyhodnotiť aj vyjadrenia respondentov a ich vzťahu k škole. Časté vyjadrenie bolo typu „dobrý kolektív, vychádzam dobre s učiteľmi i spolužiakmi“. Reakcie žiačky, že nemá veľa kamarátov v škole, avšak cíti veľkú toleranciu a primeranú školskú klímu, poukazuje na to, že škola sa vážne zaoberá ochranou mládeže v školskom prostredí. Reakcia, že „v škole je príjemne a šikanovanie vôbec nehrozí, pretože naša škola je iná ako všetky ostatné a my sa dokážeme rešpektovať takí akí sme ľudia”, tiež napovedá o pozitívnej klíme na škole.“

Vnútorný audit ponúkol nielen analýzu súčasného stavu, ale aj odporúčania, ktoré smerujú ku zlepšeniu informovanosti rodičov o celkovom živote v škole, prezentácii činnosti žiackej školskej rady a zapojení jej členov do vzdelávacích programov a podujatí.

Vedenie školy ďakuje všetkým žiakom, rodičom a pedagogickým zamestnancom, ktorí sa zapojili do vnútorného auditu a vytvorili tak námety a odporúčania ku vypracovaniu „Akčného plánu školy na roky 2020 – 2021“, na ktorého tvorbe sa budú podieľať výchovný poradca, triedni učitelia, koordinátor žiackej školskej rady a zástupcovia žiackej školskej rady.

PaedDr. Peter Majer



Študentské voľby do Národnej rady Slovenskej republikyvložené: 13. 01. 2020

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline v spolupráci s občianskym združením Pre stredoškolákov  v Bratislave pripravila pre žiakov školy simulované študentské voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnia dňa 04. 02. 2020 (utorok) od 09:00 hod. do 13:00 hod. vo vestibule.

Zámerom celoslovenskej iniciatívy nie je propagovať politické strany a hnutia, ale rozvíjať občiansku participáciu a angažovanosť mladých ľudí. Na organizácii simulovaných študentských volieb do zákonodarného orgánu sa bude podieľať žiacka školská rada.

Základné pokyny ku voľbám v škole:

- Účasť žiakov školy v študentských voľbách do Národnej rady SR je dobrovoľná.

- V simulovaných voľbách do zákonodarného orgánu sa volia iba kandidáti, ktorí sa uchádzajú o funkciu poslanca Národnej rady SR.

- Študentské voľby odrážajú reálne voľby a vychádzajú zo skutočných kandidatúr a skutočných volebných a informačných kampaní.

- Študentské voľby na škole organizuje minimálne 3-členná študentská volebná komisia v spolupráci s pedagogickým garantom, ktorým je Mgr. Eva Štalmachová.

 

Kandidujúce politické subjekty a zoznamy zaregistrovaných kandidátov sú zverejnené na internetovej stránke Ministerstva vnútra SR - http://www.minv.sk/?volby-nrsr.

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline organizuje simulované študentské voľby po štvrtýkrát – voľbám do Národnej rady SR (2020) predchádzali voľby do orgánov samosprávnych krajov (2017), voľby prezidenta SR (2019) a voľby do Európskeho parlamentu (2019). Veríme, že uvedenou aktivitou vzbudíme záujem žiakov školy o svoju budúcnosť.

PaedDr. Peter Majer



Erasmus+ - Príprava žiakov na odbornú prax v Londýnevložené: 13. 01. 2020

viac foto v galérii

Dlhodobým zámerom Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline  je zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania v cudzom jazyku a rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov pre potreby európskeho trhu práce. Tento cieľ má napĺňať projekt „Získaj nové zručnosti pre lepšiu prácu v Európe“ v rámci programu Erasmus+, ktorý v našej škole aktuálne prebieha v štádiu prípravy na zahraničnú stáž.

Projekt predpokladá výkon súvislej odbornej praxe vybraných pätnástich žiakov 3. ročníka v Londýne v rozsahu troch týždňov  v mesiaci jún 2020 a bude sa realizovať prostredníctvom spolupráce našej školy s organizáciou ADC College, Londýn.

Vybraní  žiaci budú rozvíjať svoje kľúčové kompetencie v oblasti výtvarného umenia a dizajnu v partnerských  firmách ako Absolute Print, Altitude Ads, Ezen Designs sídliacich v Londýne.  Od žiakov sa očakáva, že sa prispôsobia  novému spoločenskému a pracovnému prostrediu, budú v ňom plniť pracovné povinnosti  a zadané úlohy, rozvíjať svoje tvorivé schopnosti,  flexibilitu a pracovnú mobilitu a pritom aktívne komunikovať v anglickom jazyku v multikultúrnom prostredí.

Od septembra 2019 sa dvadsať  žiakov 3. ročníka, ktorí sa dostali do širšieho výberu, aktívne zúčastňuje kultúrnej a jazykovej prípravy na zahraničnú stáž. V rámci tejto prípravy sa žiaci venujú problémom a oblastiam z  britských reálií, histórie, politiky, geografie, ale aj Brexitu  alebo  kráľovskej rodine. Niektoré témy tohto všeobecného zamerania už majú potenciálni účastníci stáže absolvované. V januári 2020 prebehne ďalšie kolo selekcie a vybraní pätnásti žiaci sa budú venovať odborne zameraným témam ako vytváranie loga, dizajn webstránok, práca s Photoshopom a editácia fotografií,  dizajn a tlač firemných tlačovín a podobne.

Treba povedať, že všetci žiaci zahrnutí do prípravy na zahraničnú stáž sú vysoko motivovaní a navzájom konkurencieschopní. Výber bude naozaj ťažký a prejdú len tí najlepší.  Želáme im, aby sa im splnil sen a v Londýne ukázali, že na to majú.   

Mgr. Viera Sebínová

Serigrafický Art Workshop vložené: 13. 01. 2020

viac foto v galérii

Počas vianočných prázdnin od 02. 01. 2020 do 04. 01. 2020 sa konal v poradí už ôsmy Serigrafický Art Workshop 2020. Podujatie sa uskutočnilo v Škole umeleckého priemyslu v Trenčíne a zúčastnili sa ho aj žiaci zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline – Ivan Večerek a Bohuslav Argaláš z III.A a pedagóg Mgr. art. Andrej Mazúr.

Počas workshopu mali účastníci možnosť zdokonaliť si svoje odborné teoretické i praktické zručnosti v technike umeleckej sieťotlače – serigrafia. Proces tlače prebiehal od prípravy šablóny, cez miešanie farby a nastavenie tlače až po samotnú tlač, umývanie a odvrstvenie. Účastníci workshopu si vytvorili na pamiatku vlastné grafiky vo viacerých farebných sútlačiach. 

Mgr. art. Andrej Mazúr



Na Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu má tento rok našliapnuté 15 statočnýchvložené: 13. 01. 2020

viac foto v galérii

Tri Betky (Majdišová, Stoláriková a Tomková), Andy, Filip, Lea, Natália, Petra, Rebeka, Simona, Sofia, Terka, Jarka a Romana - to sú tí, ktorí sa neboja veľkých cieľov a odhodlane sa zapojili do programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE). Rozhodli sa využiť svoje doteraz nevyužívané kapacity v oblastiach ako rozvoj talentu, šport, dobrovoľníctvo a na záver sa zúčastniť dobrodružnej expedície. Na čom makajú?

V oblasti športu behajú (Petra) a bicyklujú (Andy), cvičia jogu (Lea a Filip) a judo (Romana), Terka sa venuje intervalovému tréningu  tabaty, Sofia lezie na cvičnej skale (chce sa dostať na úroveň 7+). Vanesa  usilovne trénuje na dvojminútovej hip-hopovej zostave a Betka Majdišová pracuje na choreografii scénického tanca. Niektorí posilňujú kondičku, aby boli schopní na konci hodnoteného obdobia urobiť šnúru a rázštep, alebo 20 klikov. Betka Tomková  chce vydržať v ľadovej vode 3 minúty!!!

V oblasti rozvoja talentu je to tiež pestré. Naši „dofáci“ ho rozvíjajú v oblastiach ako hra na gitare a ukulele, paličkovanie a šitie (šaty na stužkovú) a výroba tričiek s originálnou potlačou. Andy tvorí básne, potom ich zdigitalizuje a zviaže. Väzbe sa venuje aj Filip (japonská, koptská, šitá) a Terka chce vyrobiť stolík z recyklovaného materiálu. Simona si vyrába fotografické portfólio a Lea tvorí mangu v digitálnej forme - už má hotových 59 strán!

Okrem toho všetci dobrovoľne pomáhajú iným ľuďom. Sofia a Betka Majdišová venujú svoj voľný čas mentálne postihnutým mladým ľuďom v nadácii Krajina harmónie, ďalší pomáhajú v ZUŠke, materskej škole, knižnici, alebo centre voľného času.  Propagácii ochrany životného sa vo svojej obci venuje Filip a medializácii projektu „Škola bez nenávisti“ sa chce venovať Simona. Terka sa rozhodla, že povedie družinu Včielok  v skautskej organizácii. Všetci sa snažia robiť zmysluplné veci, ktorým by sa bez zapojenia do DofE asi nevenovali.  

Okrem toho všetkých čaká cvičná expedícia, na ktorú ich pripravia vyškolení „horskí vodcovia“ Šimon Klačko a Jakub Záhorák. Zúčastnení budú vedieť narábať s mapou, naplánovať si trasu, orientovať sa pomocou turistických značiek a kompasu. Budú vedieť, ako správne zbaliť batoh, založiť oheň, pripraviť jedlo a v neposlednom rade prežiť noc v prírode na záverečnej ostrej dobrodružnej expedícii s veľmi, veľmi obmedzenými zdrojmi (žiadna elektrina, hotel, mobily, skromné jedlo).  Počas expedície okrem zdolávania trasy budú musieť plniť ciele, ktoré si pri plánovaní trasy zvolia. Náročné, však?

Ale ak to prežijú, môžu získať bronzovú Medzinárodnú cenu Vojvodu z Edinburghu, Andy a Romana  striebornú a Jarka Labudová možno aj zlatú... Držte im palce, aby túto prestížnu cenu dosiahli. Ale oni sú dobrí už teraz.

Mgr. Viera Sebínová



Aká bola Vianočná party?vložené: 13. 01. 2020

viac foto v galérii

Dňa 19. decembra 2019 sa uskutočnila v priestoroch Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline „Vianočná party”, ktorou sme oslávili úspešné obhajoby polročných samostatných prác žiakov 3. a 4. ročníka. Aj tento školský rok sme usporiadali súťaž o najlepší koláč, ktorá sa po prvýkrát uskutočnila v dvoch kategóriách, a to v študentskej a učiteľskej; v novej kategórii nás prekvapil pán učiteľ Ing. Jakub Záhorák, koordinátor žiackej školskej rady.

Vynikajúci tanečník Andrej Abaffy z I.B nás roztancoval a rozprúdil predvianočnú atmosféru. Tanec, nealkoholický punč a koláče – to bolo heslo našej zábavy, ktorá ďalej pokračovala „Filmovým večerom“ a prespávačkou v škole.

Ďakujeme všetkým účastníkom Vianočnej party, Filmového večera a Zimnej prespávačky za príjemnú atmosféru, rovnako pedagogickému dozoru, ktorý zabezpečili Ing. Jakub Záhorák a Ing. Šimon Klačko.

Lea Englartová, IV.A



Vianočné ozdoby zo zbierok Slovenského múzea dizajnu – Vitrína vložené: 13. 01. 2020

Vianočnú ozdobu si väčšinou spájame s podobou sklenenej gule. Expozícia Slovenského múzea dizajnu v Bratislave s názvom „Vitrína“ predstavuje individuálne spracovanie vianočných dekoratívnych predmetov umelcami a dizajnérmi, ktorí sa pravidelne zapájajú do výstavného projektu výtvarníka Patrika Illa – Pod jedličkou.

Do vitríny boli zaradené ozdoby, ktoré ironickým spracovaním komentujú problematiku konzumu, napríklad guľa z nákupných igelitových tašiek od Mariána Laššáka, svietiaca topánka od Petra Kalmusa, zlysovaná pozlátená fľaška od Petra Ďuriša, kefa na fľaše uzavretá v sklenenom snehuliakovi, alebo ozdoby z plastových kelímkov od Tibora Uhrína a ďalšie...

Medzi vystavenými exponátmi nechýbajú ani úsporné ploché plastové biele „gule“ s nápisom 100 %Christmas od našej kolegyne Mgr. Andrey Vittekovej.

Netradičné vianočné ozdoby si môžete pozrieť pri návšteve výstavy „100 rokov dizajnu – prvá expozícia Slovenského múzea dizajnu“ v Slovenskej národnej galérii, Hurbanove kasárne, Bratislava.

PaedDr. Peter Majer



Pozvánka na výstavu „Pod jedličkou“vložené: 13. 01. 2020

Najstaršia súkromná galéria na Slovensku – Galéria NOVA v spolupráci s Mgr. art. Patrikom Illom z Katedry úžitkového umenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave realizuje od roku 2012 výstavný projekt s názvom „Pod jedličkou“. V roku 2019 sa do prezentácie netradičných vianočných ozdôb zapojilo 35 renomovaných výtvarníkov a dizajnérov z Čiech a Slovenska. Medzi umeleckými ozdobami nájdeme aj práce našich kolegýň Mgr. art. Daniely Mládenkovej a Mgr. Andrey Vittekovej.

Prezentujúci umelci a umelkyne vychádzali zo svojich špecializácií (napr. sklo, porcelán, maľba, šperk a pod.), čím vytvorili originálne umelecké diela s presahom a spájaním jednotlivých médií. Výstava je sprístupnená širokej verejnosti v Galérii NOVA v Bratislave do 31. januára 2020.

Srdečne pozývame!



INEKO – Aktuálne hodnotenie základných a stredných škôlvložené: 18. 12. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline sa opäť umiestnila medzi piatimi najlepšie hodnotenými  strednými odbornými školami v Žilinskom kraji a zároveň patrí medzi päť najlepšie hodnotených stredných škôl v meste Žilina. Vyplýva to z aktuálneho hodnotenia základných a stredných škôl za školský rok 2018/2019, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) dňa 16. decembra 2019.

Naša škola získala za sledované obdobie hodnotenie 6,4 – škola s veľmi dobrými výsledkami - http://skoly.ineko.sk/skola/?ID=2061&d=2019.

Stotožňujeme sa s vyhlásením INEKO, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Aktualizované rebríčky základných a stredných škôl sú doplnené o nové údaje, napr. testovanie žiakov 9. ročníka a výsledky maturitných skúšok.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené