Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2019/2020

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
IT Fitness test – vyhodnotenie vložené: 31. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemysluv Žiline sa na konci mája 2019 zapojila do 8. ročníka elektronického testovania digitálnych zručností s názvom „IT Fitness test“, ktorý realizovala IT Asociácia Slovenska za podpory Európskej komisie na Slovensku, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a ďalších inštitúcií.

Žiaci 1. ročníka si overili počas vyučovania informatiky svoje počítačové zručnosti, vedomosti o internete, sociálnych sieťach a online marketingu. Výsledky žiakov v testovaní sú priaznivé –hodnotenie digitálnych zručností predstavuje úspešnosť 68,18 %, t.j. nadpriemerná úroveň základných IT znalostí a zručností. Testovania sa zúčastnilo 44 minuloročných prvákov.

Elektronický test bol rozdelený do piatich tematických oblastí – Internet, Bezpečnosť a počítačové systémy, Komplexné úlohy,Kancelárske nástroje, Kolaboratívne nástroje a sociálne siete. Test bol zameraný na zistenie úrovne základných vedomostí a zručností v oblasti informačných technológií, overenie kompetencií v oblasti vytvárania a prezentovania informácií a na analýzu praktických zručností pri vyhľadávaní a spracovávaní informácií.

Na základe zverejnených výsledkov treba u žiakov základných a stredných škôl venovať zvýšenú pozornosť problémovým úlohám, rozvoju kritického myslenia, vyhodnocovaniu informácií a posudzovaniu ich kvality, dôveryhodnosti a pravdivosti.

Vedenie školy ďakuje Ing. Jakubovi Záhorákovi za spoluprácu pri realizácii minuloročného testovania počas vyučovania informatiky.

PaedDr. Peter Majer



Nadácia Orange – Z dát do realityvložené: 30. 10. 2019

„Z dát do reality“ je názov schváleného projektu, ktorého tvorbu koordinovala Mgr. art. Pavla LazárkováTrizuljaková, PhD. v rámci výzvy nadácie Orange - grantový program e-Školy pre budúcnosť 2019/2020. Šiesty ročník výzvy bol tematicky zameraný na získanie zručností v práci s digitálnymi technológiami prostredníctvom programovania a rozvoja informatického myslenia, mediálnej výchovy a kritickej práce s mediálnym obsahom a ich zodpovedného a bezpečného využívania.

Realizáciou projektu plánujeme zvýšiť odborné digitálne kompetencie žiakov 3D študijných odborov, aby ich mohli aktívne využívať vo svojom profesionálnom živote, alebo počasštúdia na vysokých školách. V rámci projektu plánujeme zakúpiť CNC frézu, ktorú využijú žiaci pri tvorbe konkrétnych výrobkov, napr. hračka inšpirovaná svetom počítačových hier.

Na realizácii projektu sa budú podieľať Mgr. Art Pavla LazárkováTrizuljaková, PhD., Mgr. art. Martina Škrobianová, Mgr. art. Daniela Mládenková, Mgr. art. Martin Záhumenský, Mgr. art. Róbert Záhoranský  a Ing. Šimon Klačko.

Projekt „Z dát do reality“ budeme realizovať od 04. 11. 2019 do 29. 05. 2020 v spolupráci so Súkromnou školou umeleckého priemyslu v Hodruši – Hámroch. Výška poskytnutého grantu predstavuje 2.700,00 EUR.

PaedDr. Peter Majer



Strašidelná Halloweenpártyvložené: 30. 10. 2019

Dňa 29. októbra 2019 (deň pre jesennými prázdninami) zorganizovali zástupcovia žiackej školskej rady svoju prvú halloweenskú párty. Čo na nej nechýbalo? Zaujímavé kostýmy, pokreslené tváre, strašidelná atmosféra, dobrá nálada ahudba... Výtvarné nadanie a talent našich žiakov sa naplno prejavil pri tvorbe netradičných kostýmov. Koho alebo čo ste mohli stretnúť? Skoro každého alebo všetko – od krabičky Romany, cez swingujúceho muža Pavla, démonického Michala v čiernom plášti, svietiacu lampu Lukáša, až po Jokera Sama...

Už teraz sa tešíme na ďalšiu strašidelnú párty. Vedenie školy ďakuje Ing. Jakubovi Záhorákovi za koordináciu podujatia.

PaedDr. Peter Majer



Týždeň celoživotného učenia vložené: 30. 10. 2019

viac foto v galérii

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline počas Týždňa celoživotného učenia (21. 10. 2019 – 27. 10. 2019) otvorila dvere nielen pre svojich žiakov, ale aj pre verejnosť. Po tretíkrát sme sa zapojili do tohto celoslovenského podujatia, ktorého zámerom je upozorniť na význam celoživotného učenia pomocou organizovania prednášok, workshopov a diskusií a motivovať všetkých záujemcov o učenie k aktívnej účasti na vzdelávaní bez ohľadu na vek, zameranie a profesiu.

Študenti výtvarného odboru pre dospelých na Základnej umeleckej škole Ladislava Árvaya v Žiline si k nám prišli vyskúšať techniku modrotlače, ktorú na škole realizujeme vďaka projektu nadácie Poštovej banky v grantovom programe Nápad pre folklór.

Modrotlač je tradičná ľudová technika, tzv. negatívna tlač na textil, pri ktorej sa pomocou foriem tlačia vzory s vykrývacou rezervou (papom), ktorá zabraňuje zafarbeniu textílie počas farbenia v kype(kadi s indigom). Potlačené miesta zostanú biele, kým nepotlačené časti sa zafarbia na sýtomodrú farbu. Intenzita farby je závislá od dĺžky farbenia textílie v indigu.

Účastníci workshopu potláčali pripravené plátno s formami z dreva a lina, ktoré si vyrobili sami podľa vlastných návrhov. Samotné farbenie bude realizovať vo svojej dielni v Párnici Mgr. art. Matej Rabada, ktorému modrotlač učarovala počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a v súčasnosti je jedným z dvoch profesionálnych modrotlačiarov na Slovensku.

Mgr. art. Daniela Mládenková



Záložka do knihy spája slovenské školy – Osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciuvložené: 30. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline sa po štvrtý krát zapojila do spolupráce so Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave na realizácii celoslovenského projektu „Záložka do knihy spája slovenské školy“. Našou partnerskou školou sa stala Škola umeleckého priemyslu v Trenčíne, s ktorou sme si vymenili tematické záložky venované významným historickým osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o demokraciu.

Do 8. ročníka celoslovenského projektu zapojilo 183 stredných škôl s počtom 9 362 žiakov, medzi nimi aj 58 našich prvákov. Žiaci nás prekvapili kreatívne spracovanými záložkami, ktoré dokazujú nielen ich výtvarné nadanie a talent, ale aj záujem o moderné dejiny a osobnosti, ktoré formovali slovenskú a československú politickú scénu počas 20. storočia.

PaedDr. Peter Majer



Erasmus+ - Výber žiakov 3. ročníka na odbornú prax do Veľkej Británie ukončenývložené: 30. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline a sprostredkovateľská organizácia ADC College v Londýne realizujú v školskom roku 2019/2020 projekt Erasmus+ s názvom „Získaj nové zručnosti pre lepšiu prácu v Európe“ (kľúčová akcia KA102 – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v odbornom vzdelávaní a príprave), s celkovým rozpočtom vo výške 41.080,00 EUR.

Mobilitný projekt je zameraný na získanie pracovných zručností žiakov pri výkone odbornej praxe v zahraničí, overenie ich odborných jazykových schopností v praxi a porovnanie požiadaviek zamestnávateľov na pracovný výkon v krajinách Európskej únie.

Na konci októbra 2019 bol ukončený výber dvadsiatich žiakov 3. ročníka, ktorí počas nasledujúcich mesiacov zabojujú o pätnásť pracovných miest v hlavnom meste Veľkej Británie. Počas trojtýždňovej súvislej odbornej praxe na konci školského roka 2019/2020 sa títo šťastlivci zapoja do pracovného procesu v grafických, fotografických, reklamných a dizajnérskych štúdiách a spoznajú multikultúrny život v britských rodinách. Postup a kritériá výberu účastníkov a ich náhradníkov bol zadefinovaný v projektovom zámere (vrátane absolvovania vedomostného jazykového testu). Na výbere účastníkov stáže sa podieľali nielen triedni učitelia a vyučujúci anglického jazyka, ale aj vyučujúci odborných umeleckých predmetov, ktorí vyučujú hlavný odborný predmet, umeleckú prax a kresbu.

Našu finálovú dvadsiatku čaká prípravný kultúrny a jazykový kurz, zameraný na praktické informácie a komunikačné situácie, ktoré účastníci stáže prakticky využijú pri pobyte v zahraničí. Súčasťou kurzu bude jazyková podpora poskytnutá prostredníctvom konverzačných cvičení a európskej jazykovej platformy. Žiaci si osvoja základnú konverzáciu a odbornú terminológiou z oblasti umenia a spoznajú reálie hlavného mesta Veľkej Británie.

PaedDr. Peter Majer


Odborná exkurzia do Florencievložené: 29. 10. 2019

viac foto v galérii

Prvý októbrový týždeň tohto školského rokasme sa zúčastnili poznávacieho zájazdu do Florencie, Sieny, Vinci a San Gimignana v talianskom Toskánsku. Bývali sme v kláštore z 12. storočia v historickom mestečku IlBigallo neďaleko Florencie, odkiaľ sme každý deň ráno vyrážali na poznávacie výletya kam sme sa vyčerpaní, ale spokojní, vracali až večer. Mali sme možnosť obdivovať najväčšie skvosty románskeho, gotického, ale najmä renesančného umenia.

Navštívili sme najvýznamnejšie galérie a pamätihodnosti, kde mali naši žiaci možnosť na vlastné oči vidieť originály od Michelangela, Donatela, Giotta, Masaccia, Leonarda a ostatných významných umelcov pôsobiacich vo Florencii. Program bol síce náročný, ale mnohí študenti si vo večerných hodinách našli čas aj na INKTÓBER, čo je kresliarsky maratón, do ktorého sa zapájajú umelci z celého sveta (počas októbra musia každý deň nakresliť obrázok na zadanú tému).

Pedagogický dozor zabezpečili Mgr. Katarína Rybárová, Mgr. art. Daniela Mládenková, Mgr. Andrea Vitteková, Ing. Václav Dostálek a akad. maliar Stanislav Lajda.

Mgr. art. Daniela Mládenková



Erasmus Days 2019vložené: 29. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline sa po prvýkrát zapojila do celoeurópskej iniciatívy „Erasmus Days“ zameranej na propagáciu programu Erasmus+. V termíne od 10. 10. 2019 do 12. 10. 2019 mohli vzdelávacie subjekty a aktéri mobilitných projektov prezentovať širokej verejnosti aktivity jednotlivých kľúčových akcií uvedeného programu.

V školskom roku 2019/2020 realizujeme rekordný počet mobilitných projektov v rámci programu Erasmus+ - „Trojhlas“ (workshopy netradičných výtvarných techník), „Získaj nové zručnosti pre lepšiu prácu v Európe“ (odborná prax žiakov 3. ročníka vo Veľkej Británii) a „GrafeinEducation“ (workshopy netradičných grafických techník). Po tretíkrát sa uskutočnil mobilitný projekt pre pedagogických zamestnancov „Zlepšenie kvality vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania III“. Novinkou sa stala spolupráca s maďarskou mládežníckou organizáciou Ifjúsági Nomád Klub, ktorá zorganizovala mládežnícku výmenu „ThinkCritically“ pre skupinu 12 žiakov školy –https://www.youtube.com/watch?v=4tKNwd2u2ZA.

Pri príležitosti propagácie programu Erasmus+ sme pripravili príručku o realizovaných projektoch z programu Erasmus+ za obdobie rokov 2014 – 2020. V budúcnosti plánujeme pokračovať v spolupráci s partnermi z Česka, Poľska, Veľkej Británie a Portugalska. Nové partnerstvo vzniká v spolupráci s Talianskom.Za posledné tri školské roky získala naša škola viac ako 226.000,00 EUR na realizáciu projektov Erasmus+.

Príloha:

Prehľad úspešne realizovaných projektov z programu Erasmus+ za obdobie 2014 – 2020

PaedDr. Peter Majer



Škola bez nenávisti – interný auditvložené: 29. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline ako jedna z dvadsiatich škôl na Slovensku realizuje od 01. 09. 2019 vzdelávací program Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s názvom „Škola bez nenávisti“.

Certifikát potvrdzujúci štandard kvality s rovnomenným označením bude udelený tým školám, ktorých školská klíma a rozhodovacie procesy na škole podporujú prevenciu šikanovania a kyberšikanovania, prevenciu nenávistných prejavov na internete a v osobnej komunikácii, vzájomný rešpekt, toleranciu a rozvoj interkultúrnych kompetencií,sociálnych zručností a  kompetencií pre demokratickú kultúru, zapájanie žiakov do projektov a aktivít podporujúcich princípy demokracie a ochrany ľudských práv a aktivity žiakov smerujúce k občianskemu angažovaniu na lokálnej úrovni.

Prihlásením do programu „Škola bez nenávisti“ sa Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline prihlásila k hodnotám tejto kampane a realizovanými aktivitami prispieva k vytvoreniu pozitívnej školskej klímy, a tým aj k rozvoju hodnôt tolerancie a demokratickej spoločnosti u detí a mládeže.

Na konci októbra 2019 bol realizovaný interný audit školy prostredníctvom elektronických dotazníkov pre pedagogických zamestnancov, žiakov školy a ich rodičov. Na základe vyplnených dotazníkov bude škole zaslaná spätná väzba a odporúčania od expertov pre prípravu Akčného plánu na roky 2019 – 2021.

PaedDr. Peter Majer


Erasmus+ - Pracovné stretnutie k projektu Trojhlasvložené: 29. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline získala v roku 2019 grant z programu Erasmus+  vo výške 72.160,- EUR na realizáciu projektu „Trojhlas“(KA2 - Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov).

Školské výmenné partnerstvo je realizované partnerskými strednými školami umeleckého zamerania zo Žiliny, Jihlavy a Zakopaného, s ktorými naša škola realizovala úspešné projektové aktivity v minulých školských rokoch. Cieľom projektu je prepojiť odborné vzdelávanie umeleckého zamerania s praktickou činnosťou, implementovať netradičné výtvarné techniky do výchovno-vzdelávacieho procesu a vymeniť si osvedčené postupy práce medzi partnerskými školami.

V dňoch 23. 10. 2019 a 24. 10. 2019 sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov partnerských škôl v Strednej umeleckopriemyselnej škole v Jihlave, kde bol dohodnutý časový harmonogram realizácie projektu, organizácia troch tematických workshopov zameraných na sieťotlač, fotografický dizajn, kresbu a maľbu, financovanie a propagácia projektu a využitie platformy eTwinning.

Školské výmenné partnerstvo prispeje k inovácii odborného vzdelávania a prípravy a ku zefektívneniu vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania v partnerských školách.

PaedDr. Peter Majer



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené