Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2019/2020

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Bojujeme proti diskriminácii a extrémizmuvložené: 27. 02. 2020

Dejepis ako vyučovací predmet prispieva k rozvíjaniu národného povedomia, ktoré vychádza z úcty k iným národom a z rešpektovania kultúrnych odlišností ľudí rôznych skupín a spoločenstiev. Zároveň prispieva k rozvíjaniu hodnotovej orientácie a k udržaniu demokratických hodnôt európskej civilizácie.

Negatívne postoje k rasizmu, antisemitizmu, intolerancii a extrémizmu prezentovali aj žiaci 1. ročníka Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline na vyučovacích hodinách dejepisu prostredníctvom výtvarnej aktivity, realizovanej v rámci tematických celkov „Na ceste k druhej svetovej vojne“, „Druhá svetová vojna“ a „Slovenská republika (1939 – 1945)“. Žiaci sa oboznámili s hlavnými znakmi totalitných diktatúr formou individuálnej a skupinovej práce a svoju kreativitu prejavili tvorbou vlastnej knižnej publikácie o diktatúre, ktorej súčasťou boli autorské kresby s antidiskriminačným odkazom. Svoje miniatúrne knihy doplnili o krátke básne, venované ochrane ľudských práv.  

PaedDr. Peter Majer



Etudy z dreva 2020 vložené: 20. 02. 2020

viac foto v galérii

Dňa 18. 02. 2020 sa vybraní žiaci zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline zúčastnili vyhlásenia výsledkov súťaže „Etudy z dreva 2020“. Tohtoročnou témou sa stala drevená hračka.

Samotnému vyhodnoteniu súťaže predchádzala diskusia s členmi poroty a riaditeľkou Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Predsedom poroty bol prof. Ing. Štefan Schneider, PhD., pedagóg z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý intenzívne diskutoval s našimi žiakmi a zaujímal sa o ich motiváciu pri výrobe prezentovaných produktov. Ďalším aktívnym diskutujúcim bola riaditeľka múzea PhDr. Petra Dzurmanová. Poobede sa uskutočnilo  vyhlásenie výsledkov súťaže.

Zo žiakov našej školy získala čestné uznanie Lea Nagyová z II.A (študijný odbor 8221 M 11 dizajn – grafický a priestorový dizajn) za svoju hračku CLICLA. Touto cestou jej blahoželáme a prajeme veľa inšpirácie a tvorivosti do ďalšej dizajnérskej práce.

Mgr. art. Róbert Záhoranský



Hodnotenie sociálnej klímy v strednej školevložené: 20. 02. 2020

V školskom roku 2019/2020 pokračuje Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline s procesom sebahodnotenia, do ktorého sa postupne zapájajú žiaci, pedagogickí zamestnanci a rodičia. Medzi aktuálne  autoevalvačné oblasti patria – kultúra školy, sociálna klíma, školský vzdelávací program a práca vedúcich pedagogických zamestnancov.

Sociálna klíma patrí medzi významné znaky hodnotenia kvality školy, ovplyvňuje osobnostné charakteristiky žiakov, rozvoj rozumových schopností, citový a vôľový vývin a je dôležitým zdrojom pocitu spokojnosti. Pozitívna úroveň sociálnej klímy prináša žiakom pri úspešnej vzdelávacej činnosti spokojnosť, motiváciu a aktivitu.

VIAC...

 



Prevencia šikanovania a kyberšikanovaniavložené: 20. 02. 2020

Šikanovanie a kyberšikanovanie patria k vážnym spoločenských problémom, ktorých prejavy nie sú tolerované ani v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline. Dňa 19. 02. 2020 sa žiaci 1. ročníka zúčastnili triednických hodín s výchovným poradcom, ktoré boli zamerané na prezentáciu informácií o šikanovaní a kyberšikanovaní medzi mladými ľuďmi a problematiku rozvíjania pozitívnych medziľudských vzťahov v strednej škole. 

Interaktívne stretnutia boli spojené s prezentáciou videofilmov o diskriminačnom správaní. Veľmi poučným sa stalo preventívne video Policajného zboru Slovenskej republiky o sexuálnom vydieraní detí na sociálnych sieťach a video o kyberšikanovaní mladých ľudí vo Veľkej Británii.

Prváci sa oboznámili aj s prejavmi šikanovania a jeho negatívnymi dôsledkami, ktoré zanecháva na psychike obetí. Zároveň boli upozornení na skutočnosť, že šikanovanie môže z hľadiska trestného zákona napĺňať skutkovú podstatu trestných činov. Smutné sa stali otvorené výpovede niektorých žiakov, ktorí sa stretli s prejavmi šikanovania v základných školách. Prioritou vedenia Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline zostáva bezpečnosť a ochrana zdravia všetkých žiakov počas výchovno-vzdelávacieho procesu.

PaedDr. Peter Majer


Modrý gombík 2020vložené: 20. 02. 2020

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline sa opäť zapojí do spolupráce so Slovenským výborom pre UNICEF pri realizácii finančnej zbierky „Modrý gombík“, ktorej výnos bude venovaný deťom trpiacim hladom a podvýživou.

Mottom tohtoročnej zbierky je heslo „Nikto by nemal hladovať“. Zbierka sa uskutoční  od 25. 05. 2020 do 31. 05. 2020 nielen v našej škole, ale aj v uliciach Žiliny. Doplňujúce informácie o zbierke sú zverejnené na www.unicef.sk. Zbierka bude realizovaná zástupcami žiackej školskej rady.

PaedDr. Peter Majer



Lyžiarsky a snowboardový kurzvložené: 18. 02. 2020

viac foto v galérii

Posledný januárový týždeň roku 2020 sa žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline zúčastnili lyžiarskeho a snowboardového kurzu, ktorý sa opäť uskutočnil v malebnom prostredí Kysuckých Beskýd.

Lokalita lyžiarskeho strediska Veľká Rača – Oščadnica je známa našim žiakom už niekoľko rokov. Neopakovateľnú atmosféru v chate Čučoriedka (bez možnosti pripojenia na wi-fi) dotvorila bohatá snehová nádielka a priaznivé počasie. Táto úžasná kombinácia, ale aj skúsení lyžiarski a snowboardoví inštruktori, sa podpísali pod zábavu a dobrú náladu. Čím bol tohtoročný kurz pohybových aktivít v prírode taký výnimočný? Predovšetkým prítomnosťou koordinátora žiackej školskej rady Ing. Jakuba Záhoráka, ktorý sa podieľal na animačných aktivitách a spoločenskom programe pre žiakov. Okrem lyžovania, snowboardovania a sánkovania si naši druháci „oddýchli“ pri zimnom plenéri a na finisáži výstavy „Obraz“ v priestoroch Kysuckej galérie v Oščadnici.

Poďakovanie za organizáciu lyžiarskeho a snowboardového kurzu patrí pánovi riaditeľovi. Fotografie z kurzu zabezpečili žiaci fotografického dizajnu z II.B pod vedením Ing. Šimona Klačka.

PaedDr. Peter Majer



Aký bol tohtoročný Valentín?vložené: 18. 02. 2020

viac foto v galérii

Dňa 13. februára 2020 sa v priestoroch Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline konal „Vintagetín“. Žiaci školy prišli oblečení v téme vintage a prispeli svojimi básňami a zamilovanými listami do valentínskej pošty. Atmosféru plnú lásky, ktorá bola aktuálna nasledujúci deň, dotvoril aj náš Cupid, ktorý rozdával zamilované odkazy.

Ďakujeme všetkým za účasť na valentínskej pošte a tešíme sa na budúci rok...

Lea Englartová, IV.A



Ďalší úspech pre Alžbetu Štetiarovúvložené: 18. 02. 2020

Dňa 12. februára 2020 sa uskutočnilo na Gymnáziu Michala Miloslava Hodžu v Čadci krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Medzi súťažiacimi nemohla chýbať ani tohtoročná víťazka okresného kola v kategórii 2D – Alžbeta Štetiarová zo IV.A, ktorá opäť zabojovala o prvé miesto...

Teší nás jej aktuálne víťazstvo v krajskom kole tejto prestížnej súťaže a prajeme jej veľa úspechov v celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční v marci 2020 v Bratislave.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy

 



Workshop olejomaľby s akademickým maliarom Stanislavom Lajdom vložené: 12. 02. 2020

Dňa 11. 02. 2020 sa uskutočnil v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline workshop olejomaľby pod vedením akademického maliara Stanislava Lajdu.

Staromajstrovské techniky skrývajú mnoho tajomstiev. Vyvíjali sa celé stáročia a história niektorých siaha až do čias starovekého Egypta alebo antiky. V starovekom Egypte sa rozvinula technika tempery. V antike sa naplno využívali techniky mozaiky a fresky. Mnohé z týchto starobylých techník prevzali aj nasledujúce generácie. V stredoveku vynikali monumentálne nástenné techniky: mozaika, freska, vitráž ale aj tempera. Tempera sa využívala pri vytváraní iluminovaných rukopisov – nádherne zdobených spisov – žaltárov, kalendárov či liturgických kníh. Vajíčková tempera sa však používala aj na výzdobu stredovekých tabuľových malieb, ktoré sa umiestňovali na krídlové oltáre. 

A práve z techniky tempera sa neskôr vyvinula technika olejomaľby. O tejto technike nám prišiel porozprávať aj tento rok významný žilinský umelec – akademický maliar Stanislav Lajda. Teoretickú prednášku sprevádzali aj praktické ukážky a vysvetlenia starodávnych techník. Umelec vysvetlil techniku od jej histórie, cez prípravu podkladu a miešanie farieb až po konkrétne ukážky historických diel.

Žiakov štvrtého ročníka študijného odboru 8260 M propagačné výtvarníctvo táto téma veľmi zaujala a určite ju využijú či už pri príprave na maturitnú skúšku, alebo v ďalšom štúdiu umenia – reštaurovania, maľby, alebo iných umeleckých disciplín.

Mgr. art. Pavla Lazárková Trizuljaková, PhD.

 



Uplatnenie – po stopách absolventovvložené: 12. 02. 2020

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predstavilo portál www.uplatnenie.sk, ktorý prináša informácie o uplatnení absolventov stredných škôl a vysokých škôl na trhu práce. Aktuálne sú k dispozícii informácie o absolventoch z roku 2018.

Systém obsahuje údaje z informačných systémov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, rezortu školstva, služieb zamestnanosti a Sociálnej poisťovne. Internetová stránka prezentuje aj údaje o dĺžke trvania prijatia absolventov do prvého zamestnania na trvalý pracovný pomer, informácie o priemernej hrubej mesačnej mzde a miere nezamestnanosti absolventov, ktorí nepokračovali v ďalšom štúdiu a pod.

Pri vyhľadaní konkrétnej školy a študijného odboru sa vygeneruje kariérne uplatnenie absolventov školy na trhu práce. Na základe prezentovaných výstupov možno konštatovať, že absolventi Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline z roku 2018, ktorí študovali fotografický dizajn, grafický dizajn, grafický a priestorový dizajn a reklamný dizajn, vykázali nezamestnanosť 2 %, t.j. 1 nezamestnaný absolvent pri počte 56 žiakov. Viac ako 23 % absolventov si našlo prácu na Slovensku alebo v zahraničí a 73 % absolventov pokračuje v štúdiu na vysokých školách.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy

 



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené