Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2016/2017

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >>
Výchovný koncert venovaný ochrane ľudských právvložené: 14. 03. 2017

viac foto v galérii

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa zapojila v školskom roku 2016/2017 do programu Amnesty International „Škola priateľská k ľudským právam“ a do programu Slovenského výboru pre UNICEF „Škola priateľská k deťom“. Obidva výchovno-vzdelávacie programy sú postavené na rešpektovaní Dohovoru o právach dieťaťa. Súčasťou programov sú aktivity zamerané na ochranu ľudských práv, medzi ktoré patril aj výchovný koncert „Buďme ľudia“, ktorý sme realizovali dňa 9. marca 2017 v priestoroch našej školy v spolupráci s Umeleckou agentúrou AMOS z Banskej Bystrice.

Hudobno-vzdelávací antidiskriminačný program bol zameraný na rozvíjanie pozitívnych medziľudských vzťahov a ochranu ľudských práv.Program bol podporený videoprojekciou a mal historickú postupnosť. Dotýkal sa otrokárstva v staroveku, zneužívania ľudí počas kolonizácie Ameriky, ale aj porušovania ľudských práv v totalitných režimoch a diktatúrach. Výchovný koncert poukázal na vykorisťovanie a zneužívanie človeka človekom od dávnej minulosti, žiaľ až do dnešných čias, kedy ponižovanie a zotročovanie ľudí inými ľuďmi pokračuje.

Naši hostia hrali na gitarách a spievali piesne o obchodovaní s ľuďmi, o detskom otroctve a žobráckych gangoch nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Poslucháči ocenili kultivovaný umelecký výkon umelcov častým potleskom. Za výber tematických piesní, úžasné hudobné prevedenie a krásny spev si účinkujúci zaslúžili veľké poďakovanie so záverečným aplauzom. Fotodokumentáciu z podujatia zabezpečil Tomáš Beliančin z III.B.

Názory žiakov:

„Koncert bol poučný. Páčilo sa mi prepojenie moderných piesní s históriou.“
„Malo by sa organizovať viac takýchto podujatí. Bol som spokojný. Koncert sa mi páčil. Palec hore!“
„Je až neuveriteľné koľko zla vie človek spáchať na iných ľuďoch, potlačiť  ľudskosť až na samé dno.“ „Neprávosť  na ľuďoch sa páchala v minulosti a je hrozné vidieť príklady súčasného násilia a potláčania ľudských práv v 21. storočí, ktoré žijeme.“
„Koncert bol fajn, bavilo ma to. Určite by som si rád vypočul také niečo aj na budúce.“
„Koncert bol skvelý. Spievali sa známe pesničky. Rada by som si vypočula viac skladieb. Škoda, že koncert netrval dlhšie.“
„Koncert sa mám páčil, téma bola dobre spracovaná. Umelci nás nasmerovali k zamysleniu sa nad krutosťou a násilím ľudí v minulosti a prítomnosti. Poukázali na hyenizmus a krutosť niektorých ľudí, ktorí sa nevedia zastaviť v násilnostiach pred ničím ani v súčasnosti. Slobodu a šťastný život si musíme všetci chrániť.“
„Na koncerte bola pohoda. Zaujal nás erudovaný výklad pána hudobníka - gitaristu.“
„Podujatie bolo dobrým upozornením na to, čo sa dialo a čo sa deje vo svete medzi ľuďmi rôznych rás a náboženstiev.“

PaedDr. Ľubica Malíková, výchovná poradkyňa



Informácie o prijímacích skúškach a kritériá pre prijatie žiakov do prvého ročníkavložené: 27. 01. 2017

V školskom roku 2017/2018 budú v 1. ročníku otvorené dve triedy denného štúdia  v nasledujúcich odboroch:

odbor 8260 M   propagačné výtvarníctvo
odbor 8261 M   propagačná grafika
odbor 8221 M 11 grafický a priestorový dizajn

Riaditeľ Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline podľa § 65 ods.1 písm. a) a ods. 2 zákona č. 245/2008 Z.z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) zverejňuje pre záujemcov o štúdium v 1. ročníku školského roku 2017/2018 nasledujúce informácie o prijímacích skúškach. viac..
Uchádzačom, ktorí majú veľký záujem o štúdium na našej škole, sa odporúča, aby si podali dve prihlášky na dva rôzne študijné odbory. Talentových skúšok sa zúčastnia len raz, pričom ich výsledky budú platiť pre obidva študijné odbory a tým sa ich šanca na prijatie zvýši.

Uchádzač o štúdium má možnosť požiadať o grant na financovanie štúdia.  viac..

Ing.Václav Dostálek
riaditeľ školy 



Shakespeare`s Day už po tretíkrátvložené: 07. 03. 2017
Áno, už je to tradícia, že si v našej škole každoročne v apríli pripomíname výročie narodenia i úmrtia najväčšieho anglicky píšuceho dramatika všetkých čias Williama Shakespeara súťažou v recitácii/ interpretácii anglických textov a vo výtvarnom spracovaní literárnych diel anglickej  proveniencie. V predchádzajúcich ročníkoch sme zaznamenali niektoré pozoruhodné výkony v školskom kole, a preto sme sa rozhodli tento rok zorganizovať súťaž pre žiakov zo žilinských stredných škôl. Veríme, že sa v tomto konkurenčnom prostredí  presadíte vlastnou tvorivosťou a originalitou.

Školské kolo súťaže sa bude konať  20. apríla 2017  (štvrtok) a najlepší z vás môžu zažiariť (a využiť výhodu domáceho prostredia) v  ďalšom kole, ktoré sa uskutoční v našej škole 28. apríla 2017 (piatok).

Kategórie:
Recitácia, interpretácia textu(poézia, próza) po anglicky píšuceho autora v rozsahu 1 - 3 minúty.
Dramatizácia (zborová recitácia) anglicky písaného textu  v rozsahu 1 - 3 minúty.
- Interpretácia piesnev angličtine v rozsahu 1 - 3 minúty.
Interpretácia vlastnej po anglicky napísanej tvorby (poézia, próza, pieseň) v rozsahu 1 - 3 minúty.
Plagát - na divadelnú hru alebo film  anglicky píšuceho autora vo formáte A2, vytvorený ručne, alebo v digitálnom spracovaní (vo formáte pdf).
Komiks- výtvarne spracované dielo anglicky píšuceho autora  (alebo vlastná tvorba v angličtine) vo formáte A2, vytvorený ručne, alebo v digitálnom spracovaní (vo formáte pdf).

V prílohe môžete nájsť  odkazy na literárne zdroje, z ktorých by ste mohli čerpať inšpiráciu na vhodné texty, aj keďvy určite máte svoje vlastné zdroje. Tak si vyberte tú správnu kategóriu a my vám už teraz držíme palce v súťaži.

Mgr. Jana Hrabovská - garant pre výtvarné kategórie
Mgr. Viera Sebínová - garant pre literárne kategórie

Príloha



AMFO 2017vložené: 06. 03. 2017
Dňa 2. februára 2017 sa uskutočnila vernisáž fotografií z regionálnej súťaže amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2017. V tomto ročníku súťažilo 362 fotografií a dve multimediálne prezentácie od 79 autorov zo Žilinského kraja. Odborná porota pracovala v zložení PaedDr. Gabriel Kosmály, pedagóg a fotograf zo Strednej umeleckej školy v Leviciach, Ing. Šimon Klačko, pedagóg zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline a Ing. arch. Stanislav Toman, fotograf zo Žiliny.

Do súťaže sa zapojili aj žiaci študijného odboru 8221 M 09 dizajn – fotografický dizajn. V skupine autorov od 16 do 21 rokov súťažilo 23 fotografov. Čestné uznanie v kategórii čiernobiela fotografia získali Monika Brázdiková z I.B a Martin Skaličan z III.B. V kategórii farebná fotografia porota udelila 1. miesto Erike Kuchárovej z III.B, čestné uznanie si odniesla Daniela Lišková zo IV.B.

Všetkým oceneným žiakom blahoželáme.Výstava z regionálnej súťaže neprofesionálnej fotografickej tvorby potrvá v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline do začiatku marca 2017. Viac informácií o vernisáži a výstave sú dostupné na internetovej stránke  www.krkszilina.sk.

Ing. Šimon Klačko



Lyžiarsky kurzvložené: 22. 02. 2017

viac foto v galérii

Koniec januára tradične patrí lyžiarskemu kurzu, ktorý pravidelne organizuje naša škola pre žiakov 2. ročníka. Na chate Čučoriedka vo Veľkej Rači –  Oščadnici sme prežili neuveriteľné zážitky a pekné chvíle, ktoré nás viac zblížili aj ako kolektív. Zdokonalili sme sa v lyžovaní a v snowboardovaní. Za naše výsledky sa môžeme poďakovať našim učiteľom – Mgr. Jane Hrabovskej, Mgr. Radoslavovi Zimovi, Mgr. Jurajovi Ševčovičovi a Mgr. art. Martinovi Záhumenskému.

Na konci lyžiarskeho kurzu sa konali lyžiarske a snowboardové preteky. V kategórii „lyže“ sa na 1. mieste umiestnil Matej Oleš z II.B a v kategórii „snowboard“ vyhrala Sarah Minarčíková z II.A.
Pre všetkých účastníkov zostane lyžiarsky výcvik nezabudnuteľný zážitok.

Simona Ondrášková, II.A



Hodnotenie sociálnej klímy v strednej školevložené: 22. 02. 2017
Sociálna klíma ovplyvňuje osobnostné charakteristiky žiakov, rozvoj rozumových schopností, citový a vôľový vývin a je dôležitým zdrojom pocitu spokojnosti. Veľmi dobrá úroveň sociálnej klímy prináša žiakom pri úspešnej vzdelávacej činnosti spokojnosť, motiváciu a aktivitu. Pri hodnotení školskej a triednej klímy v školskom roku 2016/2017 sme sa zamerali na analýzu sociálnych vzťahov medzi žiakmi a pedagógmi, záujem žiakov o dianie v škole, akceptáciu osobnosti žiakov, dodržiavanie ľudských práv a celkové úsilie o humanizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu. Kvalitná sociálna klíma je celosvetovo považovaná za dôležitý znak kvalitnej školy. VIAC...

PaedDr. Peter Majer



Prevencia kyberšikanovaniavložené: 21. 02. 2017
Kyberšikanovanie a šikanovanie patria k vážnym spoločenských problémom. Ponižovanie, zosmiešňovanie, nadávanie a diskriminácia sú pojmy, s ktorými sa stretávame v školách a školských zariadeniach, ktoré neprijali opatrenia proti prejavom agresívneho a diskriminačného správania. Súkromná  stredná umelecká škola v Žiline patrí medzi stredné školy, ktoré prejavy šikanovania netolerujú a v prípade jeho preukázania nasledujú opatrenia v súlade so školským poriadkom.

Na začiatku 2. polroka školského roka 2016/2017 sa žiaci 1. ročníka zúčastnili triednických hodín so zástupcom riaditeľa, ktoré boli zamerané na prezentáciu informácií o kyberšikanovaní a formovanie pozitívnych medziľudských vzťahov v strednej škole. Interaktívne stretnutia boli spojené s prezentáciou videofilmov o kyberšikanovaní a diskriminačnom správaní na internete.

Žiaci sa oboznámili s prejavmi kyberšikanovania a jeho negatívnymi dôsledkami, ktoré zanecháva na psychike obete. Zároveň boli upozornení na skutočnosť, že šikanovanie môže z hľadiska trestného zákona napĺňať skutkovú podstatu trestných činov, napríklad trestný čin ohovárania, nebezpečného vyhrážania, ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody, nátlaku, vydierania, lúpeže, hrubého nátlaku, krádeže alebo poškodzovania cudzej veci a neoprávneného užívania cudzej veci.

PaedDr. Peter Majer



Valentín 2017vložené: 17. 02. 2017

viac foto v galérii

Tohtoročný Valentín ako symbol lásky zavítal aj na Súkromnú strednú umeleckú školu v Žiline. Radka Capková, Michele Šedivá a Denis Mavrov zo IV.A v spolupráci s vedením školy pripravili pre všetkých zamilovaných valentínsku poštu, ktorá sa vznášala vestibulom školy na balónikoch napustených héliom a lákala všetkých zamilovaných odovzdať netradičné venovanie svojej láske alebo láskam.

Dňa 14. februára 2017 sme zažili úsmevné chvíle, keď si mnohí z nás prečítali zaľúbené odkazy od našich spolužiakov a kamarátov.Tohtoročný Valentín sa niesol v duchu hesla „All we need is love and art“. Fotografie z podujatia zabezpečil Tomáš Beliančin.

Žiaci IV.A



Etudy z dreva – drevená hračkavložené: 17. 02. 2017

viac foto v galérii

Dňa 14. 02. 2017 boli vo Zvolene vyhlásené výsledky XVIII. ročníka súťaže „Etudy z dreva - drevená hračka“, ktorú pod rovnomenným názvom každoročne pripravuje Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Naša škola získala v kategórii Originály, modely, prototypy 3. miesto za sériu drevených hračiek a puzzle. Žiačka Andrea Mináriková z III.B si prevzala Čestné uznanie za variabilnú skladačku s názvom „Korytnátko“.

Okrem slávnostného odovzdávania cien sme sa zúčastnili aj neformálneho stretnutia s predsedom poroty prof. Ing. Štefanom Schneiderom, PhD., z Katedry dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, na ktorom nám objasnil kritériá, ktoré boli rozhodujúce pre udelenie cien sedemčlennou porotou (pôvod a originalita riešenia, výtvarná úroveň riešenia, primeranosť technického zvládnutia, životnosť vo vzťahu k funkcii, rešpektovanie požiadaviek ergonómie a zdravotnej nezávadnosti, etické, sociálne a psychologické aspekty).
Medzinárodná súťaž Etudy z dreva je určená pre výtvarníkov, žiakov stredných škôl a firmy, ktoré sa zaoberajú navrhovaním a výrobou drevených predmetov.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Vernisáž v Châteu Gbeľanyvložené: 16. 02. 2017

viac foto v galérii

Dňa 20. 02. 2017 sa uskutočnila vernisáž polročných prác žiakov 3. ročníka študijného odboru 8221 M 11 dizajn – grafický a priestorový dizajn v Château Gbeľany. Návštevníci mali možnosť vidieť grafické riešenia a interiérové návrhy, ktoré pripravili žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline pre tento objekt.

Podujatia sa zúčastnili aj Ing. Marián Tabaček, PhD., zriaďovateľ školy a Ing. Peter Janíček, majiteľ kaštieľa.

 

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené