Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2016/2017

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >>
Brave – celosvetová kampaň na ochranu „statočných“vložené: 29. 05. 2017
Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International spustila v mesiaci máj 2017 kampaň na ochranu ľudských práv pod názvom „Brave“, do ktorej sa zapojili aj vybraní žiaci 2. ročníka Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline. Cieľom kampane je zastaviť vlnu útokov proti všetkým, ktorí bránia ľudské práva. Žiaci študijného odboru 8260 M propagačné výtvarníctvo pod vedením Mgr. art. Róberta Záhoranského upozornili na uvedenú kampaň prostredníctvom graffiti na tému „Ochrancovia ľudských práv“.

Amnesty International zaznamenala, že v roku 2016 boli v 22 krajinách sveta zabití ľudia, ktorí nenásilne chránili ľudské práva a v 94 krajinách boli zastrašovaní, alebo napadnutí za boj proti diskriminácii. Organizácia žiada, aby všetky krajiny dodržiavali obsah Deklarácie OSN o ochrancoch ľudských práv. Celosvetová kampaň pritiahne pozornosť verejnosti k prípadom jednotlivcov, ktorí sa pre svoju ľudskoprávnu činnosť ocitli v bezprostrednom nebezpečenstve.

Naša škola patrí medzi stredné školy na Slovensku, ktoré sa ako prvé zapojili do programu Amnesty International „Školy priateľské k ľudským právam“. Informácie o aktuálnej kampani sú zverejnené na internetovej stránke http://www.amnesty.sk/.

PaedDr. Peter Majer



3D umenie pre zdravotne znevýhodnených žiakovvložené: 22. 05. 2017
Súkromná stredná umelecká škola v Žiline získala dotáciu od Mesta Žilina vo výške 1000,00 EUR z grantového systému mesta pre rok 2017 v oblasti vzdelávanie na realizáciu projektu „3D umenie pre zdravotne znevýhodnených žiakov“.

Zámerom projektu je rozvíjať vzájomnú spoluprácu mladých umelcov a handicapovaných žiakov prostredníctvom výtvarných workshopov s využitím netradičných technológií a postupov. Hlavným cieľom projektu je vytvoriť podmienky pre začlenenie zdravotne znevýhodnených žiakov zo špeciálnych základných a stredných škôl do spoločenského života formou výtvarných aktivít a skupinových 3D workshopov. Na projekte sa budú podieľať žiaci našej školy a vybraní žiaci zo špeciálnych základných a stredných škôl v meste Žilina.

Inováciu v projektovom zámere predstavuje využitie 3D technológií vo výchovno-vzdelávacom procese žiakov zo zdravotným znevýhodnením – najmä praktické využitie 3D pier, ktoré zabezpečia motiváciu handicapovaných žiakov do skupinovej práce s intaktnou populáciou a rozvinú ich jemnú motoriku v práci s netradičnými materiálmi. Tvorbe 3D objektov bude predchádzať proces navrhovania a skicovania. Výsledky projektu budú prezentované širokej verejnosti na záverečnej vernisáži v priestoroch školy a počas Metodického dňa pre učiteľov základných škôl. Na realizácii projektu, ktorý je naplánovaný od 15. 05. 2017 do 31. 10. 2017, sa bude podieľať PaedDr. Iveta Homolová a vybraní žiaci 2. ročníka. 

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Kultúrno-historické objekty Žiliny a okolia očami mladých fotografovvložené: 22. 05. 2017
Súkromná stredná umelecká škola v Žiline získala finančnú dotáciu od Mesta Žilina vo výške 800,00 EUR z grantového systému mesta pre rok 2017 v oblasti kultúra na realizáciu projektu „Kultúrno-historické objekty Žiliny a okolia očami mladých fotografov

Zámerom projektu je prezentovať nadanie mladých ľudí so záujmom o výtvarné umenie a rozvíjať ich kultúrno-historické povedomie o dejinách Žiliny prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania a netradičného umeleckého spracovania fotografií vybraných architektonických pamiatok Žiliny. Hlavným cieľom projektu je zvýšiť záujem mladých ľudí o kultúrne a historické pamiatky Žiliny a jej okolia a prezentovať autorské fotografie širokej verejnosti prostredníctvom vernisáže v priestoroch Mestského úradu v Žiline. Na projekte sa budú podieľať žiaci našej školy a vybraní žiaci zo základných umeleckých škôl.

Inováciu v projektovom zámere predstavuje využitie rôznych grafických techník pri úprave fotografií kultúrno-historických objektova prepojenie minulosti s prítomnosťou, ktorú zdokumentujú žiaci kreatívnou úpravou fotografií. Na realizácii projektu, ktorý je naplánovaný od 15. 05. 2017 do 31. 10. 2017, sa bude podieľať Ing. Šimon Klačko a žiaci študijného odboru 8221 M 09 dizajn – fotografický dizajn.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



UNICEF – Týždeň modrého gombíkavložené: 19. 05. 2017
Každý rok organizuje Slovenský výbor pre UNICEF verejnú zbierku „Týždeň modrého gombíka“. Výnos zo zbierky v roku 2017 je určený na pomoc deťom, ktoré trpia konfliktom na Ukrajine. Do zbierky sa zapojili aj žiačky Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline - D. Križanová, R. Šuveríková, P. Molnárová a R. Gajdošíková z I.A, ktoré dňa 17. 05. 2017 vyzbierali v centre mesta sumu 60,40 EUR.

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline spolupracuje so Slovenským výborom pre UNICEF od školského roku 2016/2017 na realizácii programu „Škola priateľská k deťom“, ktorého súčasťou sú dobrovoľnícke aktivity a verejné zbierky.
Aktuálne informácie o zbierke „Týždeň modrého gombíka“ sú dostupné na internetovej stránke - https://www.unicef.sk/tmg. Ďakujeme PhDr. Dagmar Baranovej, Mgr. Viere Sebínovej a žiakom I.A za spoluprácu na realizácii uvedenej zbierky.

DIPLOM

PaedDr. Ľubica Malíková, výchovná poradkyňa



Vyhodnotenie externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2016/2017vložené: 18. 05. 2017
Externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2016/2017 sa zúčastnilo 36 670 žiakov zo 702 stredných škôl. Riadny termín maturitnej skúšky sa uskutočnil v dňoch 14. 03. 2017 – 17. 03. 2017, náhradný termín v dňoch 04. 04. 2017 – 05. 04. 2017. Do externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a z anglického jazyka na úrovni B1 sa zapojilo 58 žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline.
Viac..



EX OVO 2017vložené: 18. 05. 2017
Na 6. ročníku súťaže EX OVO 2017 opäť zaujali netradičné návrhy kraslíc, ktoré predložili žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline. Súťaž o najkrajšiu kraslicu bola vyhlásená internetovým časopisom femme.sk.
Alžbeta Štetiarová z I.A (študijný odbor 8221 M 11 dizajn - grafický a priestorový dizajn) získala ocenenie v internetovom hlasovaní o Naj dizajnérsku kraslicu v kategórii študenti stredných a vysokých umeleckých škôl, širokú verejnosť zaujala netradičným spracovaním chobotnice. Alžbete gratulujeme a veríme, že svoj úspech zopakuje aj na budúci rok.
Poďakovanie za spoluprácu na súťaži patrí aj našim kolegom Mgr. art. Andrejovi Mazúrovi a Mgr. art. Róbertovi Záhoranskému.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Odborná exkurzia v Dolnom Kubínevložené: 18. 05. 2017

viac foto v galérii

Dňa 2. mája 2017 sa žiaci tretieho ročníka Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline zúčastnili odbornej exkurzie z dejín výtvarnej kultúry v Dolnom Kubíne. Našim cieľom bola návšteva Oravskej galérie, ktorá bola pred dvoma rokmi vyhlásená za najlepšiu galériu Slovenska. Absolvovali sme zaujímavý edukačný program. Žiakov zaujali súčasné výstavy grafika a maliara Karola Felixa, fotografa Petra Saxuna, ako aj sedem hriechov Fera Liptáka.

Stále zbierky boli nainštalované logicky a prehľadne – od stredoveku až po začiatok 21. storočia, takže každý žiak si mohol nájsť to „svoje“ výtvarné dielo. Doplňujúce informácie o expozíciách a podujatiach Oravskej galérie v Dolnom Kubíne sú dostupné na internetovej stránke http://www.oravskagaleria.sk/.

Mgr. Darina Arce



IT Fitness testvložené: 16. 05. 2017
Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa zapojila na konci apríla 2017 do 6. ročníka elektronického testovania digitálnych zručností s názvom „IT Fitness test“, ktorý spustila IT Asociácia Slovenska za podpory Európskej komisie na Slovensku, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a ďalších inštitúcií.

Žiaci 1. ročníka si overili počas vyučovania informatiky svoje počítačové zručnosti, vedomosti o internete, sociálnych sieťach a online marketingu. Výsledky žiakov v testovaní sú priaznivé –hodnotenie digitálnych zručností predstavuje 49,75 %, t.j. mierne nadpriemerná úroveň základných IT znalostí a zručností. Žiaci zároveň identifikovali oblasti, v ktorých sa potrebujú zlepšiť. Testovania sa zúčastnilo 48 žiakov.

Elektronický test bol rozdelený do šiestich tematických oblastí – internet, bezpečnosť a počítačové systémy, kolaboratívne nástroje a sociálne siete, kancelárske nástroje, komplexné úlohy a online marketing. Prioritou vedenia školy zostáva rozvíjanie digitálnych zručností žiakov, ktoré sú potrebné pre úspešné uplatnenie na trhu práce a sú aplikovateľné v umeleckej praxi. Do testovania sa môžu zapojiť aj ostatní žiaci školy prostredníctvom internetovej stránky - https://www.itfitness.sk.

Vedenie školy ďakuje Mgr. art. Martine Škrobianovej, Ing. Bc. Ondrejovi Malíkovi a Ing. Šimonovi Klačkovi za spoluprácu na realizácii uvedeného testovania.

PaedDr. Peter Majer



I.B bola v Britskom centre v Krajskej knižnici v Žilinevložené: 15. 05. 2017

viac foto v galérii

Dňa 10. mája 2017 sa žiaci I.B stretli pred budovou Krajskej knižnice v Žiline. Cieľom návštevy bolo pozrieť si výstavu knižných ilustrácií akademického maliara Stana Lajdu a zoznámiť sa s ponukou Britského centra.

Na výstave nás prekvapila variabilita maliarskych a kresliarskych techník pána učiteľa Lajdu, mnohotvárnosť jeho talentu a originalita. Ocenili sme aj drobné „srandičky“, ktoré do svojich ilustrácií prepašoval. Cestou do Britského centra sme zaregistrovali výstavu venovanú Jozefovi Gabčíkovi, ktorý bol jedným z parašutistov, ktorí spáchali v Prahe počas druhej svetovej vojny atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

V Britskom centre sme absolvovali prezentáciu o jeho histórii, ale aj o aktuálnej ponuke kníh a časopisov v angličtine, ktorá je v našom kraji jedinečná. Britské centrum v Žiline je pobočkou siete British Council, ktorá pôsobí na celom svete. Britské centrá sú bohatým zdrojom informácií o anglicky hovoriacich krajinách (multimediálne materiály, videá, filmy, DVD, časopisy, knihy).

Prváci si mohli siahnuť na knihy a zalistovať  v časopisoch, pozrieť si užitočné  študijné materiály, napr.  k maturite, ale aj testy a príručky k medzinárodným testom PET, FCE, IELTS a TOEFL. Sekcia Graded Readers ponúka adaptované (skrátené, zjednodušené) výtlačky slávnych literárnych diel v angličtine podľa úrovne zvládania cudzieho jazyka od začiatočníkov až po pokročilých. Nachádza sa tu aj zaujímavá ponuka beletrie, učebníc, časopisov (napr. National Geographic), audio a video materiálov. Tí, ktorí sa chcú zdokonaliť v konverzácii,  sa môžu zúčastniť Reader´s Clubu, na ktorom budú s absolventom štúdia anglickej literatúry Rogerom Heyesom diskutovať o knihách, ale aj o iných aktuálnych témach v angličtine. V Britskom centre sú jednoducho všetci vítaní, pretože jeho ponuka je naozaj rôznorodá.

Mgr. Viera Sebínová



Deň Európyvložené: 15. 05. 2017

viac foto v galérii

Deň Európy (9. máj) je príležitosťou pre zdieľanie európskej identity a oslavou mieru a jednoty v Európe. Tento deň si pripomíname výročie prejavu francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana z roku 1950, v ktorom navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi. Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou bude riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania Európskej únie.

Dňa 11. mája 2017 sa žiaci 1. ročníka Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline zúčastnili netradičného vyučovania anglického jazyka a dejepisu. Cieľom blokového vyučovania bolo získať nové poznatky o vzniku Európskej únie a rozvíjať myšlienku multikulturalizmu a uplatňovania demokratických práv v členských krajinách.

Počas vyučovacej hodiny anglického jazyka si pripomenuli odkaz Roberta Schumana a diskutovali o politických, spoločenských a hospodárskych rozdieloch v členských štátoch Európskej únie prostredníctvom multimediálnych prezentácií. Vyučovanie dejepisu pokračovalo videofilmom, vedomostným kvízom a diskusiou o vzniku Európskej únie. Vedenie školy ďakuje PhDr. Dagmar Baranovej a Mgr. Viere Sebínovej za spoluprácu pri organizácii uvedeného podujatia.

Antonio Tajani, predseda Európskeho parlamentu: „Pred 67-mimi rokmi znamenala Schumanova deklarácia z 9. mája začiatok nášho veľkého dobrodružstva. Spoločne, sediac pri jednom stole, sme tvrdo pracovali na tom, aby sme sa odklonili od pasce nacionalizmu. Nebolo to jednoduché. Tento proces sa mnohokrát zastavil tvárou v tvár sklamaniu a kríze. Nikdy sme však nestratili srdce. Spoločne sme odstránili prekážky, bariéry, administratívnu záťaž a vnútroštátnu byrokraciu. Spoločne sme pracovali na vytvorení otvorenejšieho sveta, v ktorom ľudia majú viac práv, čo prispieva k tomu, že mnohé krajiny na našom kontinente vynášame von z temného mraku diktatúry“.

Fotografie z podujatia zabezpečila Monika Brázdiková z I.B. 

PaedDr. Peter Majer



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené