Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2016/2017

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >>
Deň úsmevuvložené: 12. 05. 2017
Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa pravidelne zapája do realizácie humanitárnych zbierok a prosociálnych aktivít, na ktorých sa podieľajú žiaci školy ako dobrovoľníci. Nezisková organizácia „Úsmev ako dar“ už 15 rokov organizuje zbierku „Deň úsmevu“, ktorou sa snaží upozorniť na význam rodiny v živote dieťaťa. Celoslovenská iniciatíva mala trvanie od 02. 05. 2017 do 14. 05. 2017.

Dňa 10. 05. 2017 vyzbierali dvojice dobrovoľníkov z I.B – T. Mičundová, N. Šperková, N. Trembošová, A. Viskupová, M. Bugáňová, D. Jarošová, A. Jurinová a V. Chupáčová – sumu 103,00 EUR. Výťažok zo zbierky bude zameraný na podporu sociálne slabších rodín a detí z detských domovov.

Na koordinácii zbierky sa podieľali PaedDr. Iveta Homolová, PaedDr. Ľubica Malíková a PhDr. Dagmar Baranová. Ďakujeme všetkým zainteresovaným žiakom a pedagógom za spoluprácu.

PaedDr. Peter Majer



Výtvarné alternatívy 2017vložené: 12. 05. 2017
Bienále „Výtvarné alternatívy“ je celoslovenská súťaž s medzinárodnou účasťou, ktorá je zameraná na inovatívne riešenia výtvarných problémov a námetov vo výtvarnej tvorbe detí a mládeže. Jej cieľom je podnietiť rozvoj tvorivej činnosti žiakov v oblasti výtvarného umenia a konfrontovať výtvarnú tvorbu mladých ľudí. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a organizuje Základná umelecká škola Imricha Weinera Kráľa v Považskej Bystrici.

Do XIV. bienále súťaže „Výtvarné alternatívy 2017“ sa zapojili aj žiaci zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline. Dňa 28. 04. 2017 sa uskutočnilo v Považskej Bystrici slávnostné vyhlásenie výsledkov, ktorého sa zúčastnili riaditeľ školy Ing. Václav Dostálek a Mgr. art. Daniela Mládenková.

Pán riaditeľ prevzal hlavné ocenenie „Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SRs udelením práva na samostatnú prezentačnú výstavu v roku 2018. Kolektív pedagógov Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline získal „Cenu MGArt Galérie v Považskej Bystrici. Výstava výtvarných prác je sprístupnená širokej verejnosti do 19. 05. 2017 v Základnej umeleckej škole Imricha Weinera Kráľa v Považskej Bystrici.

Ďakujeme všetkým pedagogickým zamestnancom školy za tvorivú prácu, aktivitu a úsilie, ktoré venujú našim žiakom.

PaedDr. Peter Majer



Beseda s akad. maliarom Stanislavom Lajdomvložené: 12. 05. 2017
Akad. maliar Stanislav Lajda patrí medzi významných slovenských maliarov, ilustrátorov, grafikov a reštaurátorov, ktorého tvorbu poznajú aj žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline, kde pôsobí ako učiteľ odborných predmetov.

Dňa 03. 05. 2017 sa žiaci 3. ročníka zúčastnili netradičného vyučovania kresby v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline, kde absolvovali besedu spojenú s autorskou výstavou „Kde bolo, tam bolo...“. Stanislav Lajda predstavil nielen svoju ilustrátorskú tvorbu pre deti a mládež, žiakom poskytol aj zaujímavé informácie o procese reštaurovania malieb a využití rôznych techník vo výtvarnom prejave.

Umeleckú tvorbu a pedagogickú činnosť akad. maliara Stanislava Lajdu ocenili aj zástupcovia Mestského úradu v Žiline v roku 2014, kedy mu udelili Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Žilina. Veríme, že naši mladí výtvarníci, fotografi, grafici a dizajnéri budú v budúcnosti rovnako úspešní a zanietení do svojej práce ako je náš kolega. Výber z tvorby akad. maliara Stanislava Lajdu je dostupný na internetovej stránke www.stanolajda.eu.

 

PaedDr. Peter Majer



Máš umelecké črevo?vložené: 09. 05. 2017

viac foto v galérii

Dňa 2. mája 2017 sa uskutočnilo v Slovenskej národnej galérii v Bratislave finále výtvarnej súťaže Máš umelecké črevo?“, ktorá má u žiakov stredných škôl rozvíjať kreatívne schopnosti a odvahu experimentovať s tvorivými prístupmi. Súťažné prezentácie 1. ročníka slovenskej verzie medzinárodnej umeleckej súťaže vychádzali zo zadanej témy „Hranice“.

Okrem prvých troch miest udelila porota aj dve čestné uznania. Jedno čestné uznanie získalo dielo „Kto nikdy nebol dieťaťom, nemôže sa stať dospelým“, pod ktoré sa podpísali žiaci študijného odboru 8221 M 11 dizajn – grafický a priestorový dizajn z triedy III.B – Andrea Mináriková, Henrieta Ondrejková, Klaudia Romanová, Barbora Siráňová, Soňa Samáková, Nikola Salajová, Ľubica Vandlíková, Michal Štalmach a Viktor Staník.

V súťaži súperilo 111 prihlásených tímov z celého Slovenska. Finále predchádzali tri semifinálové kolá v hlavnom meste, Banskej Bystrici a v Košiciach. Súťažné práce finalistov sú sprístupnené pre verejnosť v ateliéri Esterházyho paláca v Bratislave.

Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy v súťaži.

Mgr. art. Daniela Mládenková



MÚZA – Kreativita mladých grafikov 2017vložené: 09. 05. 2017

viac foto v galérii
Kreativita mladých grafikov je súťažná prehliadka, ktorá vznikla z potreby prezentácie výsledkov tvorby mladých grafikov, fotografov a dizajnérov. Do 9. ročníka celoslovenskej súťaže sa zapojili  žiaci z 15-tich stredných škôl umeleckého zamerania. Medzi ocenenými nechýbali ani žiaci zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline:
Simona Frková(IV.A, študijný odbor 8221 M 11 dizajn - grafický a priestorový dizajn) – 1. miesto v kategórii Obalový materiál, Róbert Púček a Alan Alexander Arce(III.A, študijný odbor 8261 M propagačná grafika) – 1. miesto v kategórii Plagátová tvorba a logo, Martin Skaličan(III.B, študijný odbor 8221 M 09 dizajn - fotografický dizajn) – 1. miesto v kategórii Fotografia, Zuzana Gulčíková(IV.B, študijný odbor 8221 M 11 dizajn - grafický a priestorový dizajn) – 2. miesto v kategórii Plagátová tvorba a logo, Viktória Taranová(II.A, študijný odbor 8261 M propagačná grafika) – 3. miesto v kategórii Voľná grafická tvorba.

Okrem slávnostného vyhodnotenia súťaže dňa 27. 04. 2017 a 28. 04. 2017 v Spojenej škole v Nižnej sa naši žiaci zúčastnili aj tvorivých dielní s názvom „Moje druhé ja“, vernisáže výtvarných prác a odbornej prednášky o výtvarnom umení na tému „Moderné umenie“ s historikom umenia PhDr. Ľubomírom Podušelom, CSc.

Gratulujeme všetkým oceneným žiakom a do ďalšieho ročníka im prajeme veľa inšpirácie a tvorivých síl pri realizácií ďalších výtvarných prác.

Ing. Šimon Klačko



Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2016vložené: 05. 05. 2017

viac foto v galérii

Bibiana – Medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Slovenskou národnou knižnicou v Bratislave a Zväzom polygrafie na Slovensku vyberá každý rok kolekciu kníh, pri ktorých sa nehodnotí obsah, ale výtvarná úroveň, dizajn a kvalita polygrafického spracovania. Do 25. ročníka súťaže „Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2016“ bolo prihlásených 134 knižných titulov a študentských prác.

Dňa 04. 05. 2017sa uskutočnilo v koncertnej sieni Vysokej školy múzických umení v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov tejto súťaže, na ktorom nechýbali ani žiaci a pedagógovia Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline. Gratulujeme našim bývalým absolventom, ktorí boli ocenení za svoje výnimočné knižné publikácie. Cenu Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu získal Adam Špilák, ktorý sa podieľal na ilustráciách a grafickej úprave knihy „Vladimír Boudník – Loď“.

V kategórii študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl získali ocenenie Nina Zibolenová za ilustrácie a grafickú úpravu knihy „Čierne dotyky“ a Michaela Bieliková za grafickú úpravu knihy „Hermann Hess – Siddhártha“.

Všetky ocenené knihy vydala a vytlačila Súkromná stredná umelecká škola v Žiline. Veľké poďakovanie patrí aj našim kolegom, ktorí koordinovali grafické spracovanie víťazných kníh – Mgr. art. Anna Brunová, Mgr. Jana Hrabovská, Mgr. Katarína Rybárová, Mgr. art. Pavla Lazarková Trizuljaková, PhD., Mgr. Andrea Vitteková a Mgr. art. Andrej Mazúr. Knižné tituly budú vystavené do 31. mája 2017 v Bibiane – Medzinárodnom dome umenia pre deti v Bratislave.

Video – Adam Špilák – Vladimír Boudník: Loď – https://www.youtube.com/watch?v=_vx4Fzh2Kyo

Pozvánka
Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Pozvánka na výstavu maturitných prácvložené: 05. 05. 2017
Vážení rodičia a priatelia školy,

dovoľte mi, aby som vás pozval na verejnú výstavu maturitných prác našich žiakov, ktorá sa uskutoční v priestoroch Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline v uvedených termínoch:

9. mája 2017 (utorok)v čase od 16.00 hod. do 18.00 hod.,
10. mája 2017 (streda)v čase od 10.00 hod. do 18.00 hod.,
11. mája 2017 (štvrtok)v čase od 07.00 hod. do 09.30 hod.

Teším sa na spoločné stretnutie.
Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



DRACULAvložené: 05. 05. 2017
Dňa 10. apríla 2017 sa dvadsať žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline zúčastnilo divadelného predstavenia v angličtine s názvom Dracula and The Eco Warrior v Dome odborov v Žiline. Predstavenie hrali anglicky hovoriaci herci z TNT Theatre Britain v réžii Paula Stebbingsa.

Mýtus o Drakulovi je strašidelný a známy po celom svete. Drakula, o ktorom bola táto hra, nepije len ľudskú krv, ale aj miazgu a životnú silu z našej planéty Zem. Proti nemu stoja sily ekológie a v stávke nie je len Drakulovo  temné srdce, ale aj budúcnosť nás všetkých. Drakulovým hradom je mrakodrap s vytlčenými oknami a prázdnymi kanceláriami, obývaný robotmi a  obklopený žobrákmi bez domova, ktorí sa dusia v smogu a opekajú na brutálnom slnku. Drakula uteká z tohto pochmúrneho sveta do eco - townu, kde žijú ľudia v súlade s prírodou, aby ho zničil nielen násilím, ale aj pokúšaním jeho obyvateľov, aby nasledovali svoje najhoršie inštinkty, chamtivosť, konzumnosť a nadutosť. Drakula si otvára fast foody, jazdí po cyklistických trasách na motorke, vysmieva sa klimatickým zmenám a jeho smiech je infekčný.

Čiastočne komediálne poňatie temného mýtu nás pobavilo, ale niekedy aj zarazilo.  Predstavenie bolo hodnotné pozitívne a dúfame, že sa budeme môcť v blízkej dobe zúčastniť na podobnej udalosti.

Plagát

Ema Domanická a Michaela Chovanová, II.B



Shakespeare´s Day po štvrtýkrátvložené: 04. 05. 2017

viac foto v galérii

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa v školskom roku 2016/2017 opäť podieľala na príprave a organizácii podujatia Shakespeare's Day. Tentoraz sme zamierili vyššie a zorganizovali sme mestské kolo tejto súťaže.Hlavným sponzorom bolo vydavateľstvo Oxford  University Press, ktoré poskytlo hodnotné knihy ako vecné ceny a ktorého reprezentant Mr. Peter Huček bol aj členom poroty. Predsedníčkou poroty bola Ms. Evka Kubová, ktorá organizuje Shakespeare´s Day pre základné školy už 8 rokov. Ďalšou členkou poroty bola Mgr. Janka Mládenková z Gymnázia bilingválneho v Žiline.
Výtvarnícka porota na čele s Mgr. Jankou Hrabovskou a v zložení Mgr. Darina Arce a popredná žilinská výtvarníčka akad. mal. Daniela Krajčová, hodnotila  prihlásené práce v kategóriách plagát a komiks. A verte, že aj tu bolo čo pozerať, veď „amatérske“ výtvarné práce v pohode konkurovali prácam našich žiakov.

Video

VIAC...



IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočievložené: 03. 05. 2017
Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa zapojila v školskom roku 2016/2017 do spolupráce s Centrom vedecko-technických informácií SR na realizácii národného projektu „IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“(Operačný program: Ľudské zdroje, Prioritná os: 1. Vzdelávanie). Hlavným cieľom projektu je vytvoriť model vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a informačno-komunikačné technológie. Realizácia projektu s rozpočtom 21 046 596,77 EUR je od septembra 2016 do októbra 2020.

Naša škola ako „IT Akadémia partner“ bude participovať na národnom projekte v uvedených oblastiach:

a) overenie počítačovej gramotnosti žiakov a pedagogických zamestnancov prostredníctvom testovania ECDL – Európsky vodičský preukaz na počítače,
b) využívanie a overenie inovatívnych nástrojov vo vyučovacom procese informatiky a počítačovej grafiky,
c) účasť žiakov na popularizačných a mimoškolských vzdelávacích aktivitách,
d) vzdelávanie učiteľov,
e) spolupráca s IT firmami pri realizácii rôznych činností a podujatí.

Koordinátorom projektu za Súkromnú strednú umeleckú školu v Žiline je Ing. Bc. Ondrej Malík.

PaedDr. Peter Majer



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené