Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2017/2018

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >>
Súvislá odborná prax žiakov 2. ročníkavložené: 28. 05. 2018

viac foto v galérii

Od 21. 05. 2018 do 25. 05. 2018 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili odbornej praxe, ktorú absolvovali v priestoroch školy. Odborná prax sa realizuje podľa školských vzdelávacích programov jednotlivých študijných odborov v dĺžke 5 pracovných dní po 6 hodín. Obsah praktických činností nadväzuje na vyučovanie v oblasti návrhovej a realizačnej tvorby. Cieľom odbornej praxe je osvojiť si jednoduché pracovné činnosti, overiť odborné zručnosti v praktickej činnosti, pracovať v kolektíve a získať nové pracovné návyky.

Akým praktickým činnostiam sa venovali naši druháci? Z množstva aktivít treba spomenúť najmä úpravu interiéru Materskej školy v Strážove, grafickú úpravu autobusovej zastávky na Bernolákovej ulici v Žiline, tvorbu malých grafík a pozdravov, úpravu exteriéru a interiéru školy (vrátane zariadenia do dielní pre vyučovanie umeleckej praxe). Fotografi tvorili dokumentáciu k výstave „TO SME MY 2018“ a plnili aktivity projektu podporeného z grantového systému mesta Žilina.

Vedenie školy ďakuje za spoluprácu všetkým pedagogickým zamestnancom, ktorí vykonávali pedagogický dozor a hodnotili prácu žiakov.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Najkrajšie knihy Slovenska 2017vložené: 28. 05. 2018

viac foto v galérii

Vo štvrtok 17. 05. 2018 sme sa zúčastnili vyhlásenia výsledkov súťaže „Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2017“, ktorej usporiadateľom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave a spoluorganizátormi sú Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenská národná knižnica a Zväz polygrafie na Slovensku.

Cieľom súťaže je podporiť a oceniť zvyšovanie výtvarnej úrovne a kvality polygrafického spracovania periodických publikácií knižného charakteru. Prihlásené knihy hodnotí 20 členná odborná porota podľa výtvarných a polygrafických kritérií. Každý rok tak vzniká ocenená kolekcia najkrajších 20-tich  kníh.

Tento rok sa opäť medzi víťazov zaradili aj žiaci zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline – Viktória Hrtúsová (bývalá absolventka,ktorá minulý školský rok úspešne zmaturovala) s knihou „Kruhy“ a Zuzana Skaličanová z I.B s knihou „Kontradikcie“, za ktorú jej porota udelila „Cenu Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu“. Medzi ocenené vydavateľstvá sa zaradila aj naša škola.

Obom študentkám blahoželáme.

Najkrajšie knihy Slovenska – Zuzana Skaličanová – Kontradikcie

Najkrajšie knihy Slovenska – Cena Slovenskej národnej knižnice – Zuzana Skaličanová

Najkrajšie knihy Slovenska – Viktória Hrtúsová – Kruhy

 

Mgr. Katarína Rybárová



Exkurzia do Osvienčimuvložené: 28. 05. 2018

viac foto v galérii

Dňa 16. 05. 2018 sme sa pod vedením pani učiteľky Mgr. Viery Sebínovej zúčastnili školskej exkurzie do nacistického koncentračného tábora Osvienčim – Brzezinka (Auschwitz - Birkenau) v Poľsku, ktorý sa stal symbolom holokaustu, genocídy a teroru v rokoch 1941 až 1945.

Po stretnutí s poľskou sprievodkyňou, ktorá hovorila slušnou slovenčinou, sme zamierili do prvého tábora cez známu vstupnú bránu s nápisom „Arbeit macht frei“ a zamierili sme k ubytovacím blokom, kde väzni prespávali. Videli sme neľudské podmienky, v ktorých väzni žili a dozvedeli sme sa viac o temnej minulosti tohto desivého miesta. Videli sme mnoho fotografií, oblečenia a iných predmetov, ktoré väzňom patrili. Počuli sme o bezcitných experimentoch doktora Mengeleho na ženách a rómskych deťoch. Videli sme plynové komory, v ktorých plynom Cyklón B masovo zabíjali ľudí po tisícoch.

Po skončení návštevy prvého tábora sme zamierili do blízkeho tábora Birkenau, ku ktorému viedli dlhé koľajnice, po ktorých vo vagónoch kedysi privážali väzňov, prevažne Židov. Veľká časť tábora bola spálená, ale aj pár zachovalých stavieb, ktoré sme navštívili, v nás vyvolalo smútok a súcit s ľuďmi, ktorí tu museli prežívať kruté časy. Návšteva týchto miest v nás síce nezanechala pekné spomienky, ale spoznali sme smutnú časť z minulosti, ktorá je, žiaľ, našou súčasťou. Ľudia by mali naozaj poznať minulosť a poučiť sa z nej. Nesmieme na to zabudnúť. Veď tam zomrelo asi milión ľudí a z tristotisíc detí sa zachránilo len šesťsto! Nesmieme dopustiť, aby sa niečo podobné ešte niekedy zopakovalo! Pretože, ako sme si mohli prečítať na jednom z citátov G. Santayanu:  „Those  who cannot remember the past are condemned to repeat it.“

Oľga Michálková a účastníci exkurzie z II.A
Foto: Monika Brázdiková z II.B



Biblia očami detí a mládeže 2018 – celoslovenské kolo vložené: 28. 05. 2018

Dňa  07. 05. 2018 sa uskutočnilo v priestoroch Katolíckeho pedagogického a katechetického centra v Levoči vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Biblia očami detí a mládeže“, ktorá je každoročným sprievodným podujatím Biblickej olympiády.

V aktuálnom ročníku celoslovenského kola výtvarnej súťaže uspeli aj dvaja žiaci zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline, ktorí súťažili v kategórii č. 7 – stredné odborné školy umeleckého zamerania. Na 1. mieste sa umiestnil Bohuslav Argaláš z I.A (študijný odbor 8221 M 11 dizajn – grafický a priestorový dizajn) s výtvarnou prácou „Obetný baránok“ a 2. miesto získala Slavomíra Cedzová z I.B (študijný odbor 8260 M propagačné výtvarníctvo) s výtvarnou prácou „Kristovo utrpenie“.

Bohušovi a Slávke blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy na uvedenej súťaži. Poďakovanie patrí aj našim kolegom Mgr. Eve Štalmachovej a Mgr. art. Andrejovi Mazúrovi za spoluprácu pri organizácii uvedenej výtvarnej súťaže. Doplňujúce informácie o súťaži sú dostupné na www.kpkc.sk.
 

Biblia očami detí a mládeže – Bohuslav Argaláš – diplom

Biblia očami detí a mládeže – Slavomíra Cedzová – diplom

PaedDr. Peter Majer



Beseda o Martinovi Kukučínovivložené: 22. 05. 2018

Dňa 24. 04. 2018 sme sa zúčastnili spolu s pani učiteľkou Mgr. Helenou Kučerovou besedy spojenej s kvízom o významnom slovenskom spisovateľovi - Martinovi Kukučínovi.

Podujatie organizoval Dom Matice Slovenskej v Žiline, ktorého poslaním je rozvíjať v mládeži túžbu po poznaní národných dejín. Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, bol slovenský prozaik, dramatik a publicista. Na besede sme diskutovali o jeho dvoch dielach - poviedka „Neprebudený“ a humoristicko-satirická poviedka  „Keď báčik z Chochoľova umrie“. Dielo „Neprebudený“ je príbeh o tragickom osude slabomyseľného husiara Ondráša Machuľu a „Keď báčik z Chochoľova umrie“ prezentuje príbeh o konfrontácii sveta upadajúceho zemianstva a rozvíjajúceho sa sveta obchodu.

Beseda, ktorá bola organizovaná pri príležitosti spomienky na 90-te výročie od úmrtia Martina Kukučína, sa nám veľmi páčila a nové poznatky o jeho živote a tvorbe určite využijeme na hodinách slovenského jazyka a literatúry.

Andrea Gazdaricová, II.A



Štúrovo pero ocenilo najlepšie študentské časopisyvložené: 22. 05. 2018

Koncom apríla sme sa po druhýkrát zúčastnili celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolských a  vysokoškolských časopisov „Štúrovo pero 2018“. Vyhodnotenie 24. ročníka sa konalo v dňoch 20. 04. 2018 a 21. 04. 2018 v Krajskej knižnici vo Zvolene. Do súťaže, ktorú pravidelne vyhlasuje Banskobystrický samosprávny kraj, Nadácia Slovenskej sporiteľne a Televízia Markíza, sa tento rok zapojilo  81 stredoškolských a 8 vysokoškolských časopisov.

Na súťaži sme reprezentovali školský časopis „Art News Ten“. Podujatie bolo realizované ako semináre, besedy a prednášky so známymi slovenskými žurnalistami. Najviac nás zaujala prezentácia Patrika Hermana z TV Markíza, ktorý rozprával o nedostatkoch pri tvorbe časopisov. Po skončení seminára sme vzdali úctu Ľudovítovi Štúrovi pri jeho pamätníku. Ďalej sme sa presunuli do krajskej knižnice, kde nasledovala beseda so známymi slovenskými  investigatívnymi novinármi.
Po jej ukončení začalo odovzdávanie cien. Napriek tomu, že sme nič nevyhrali, zo súťaže si odnášame nielen veľa skúseností, ale aj cenné rady, ktoré využijeme pri našej ďalšej práci v redakčnej rade školského časopisu. Veď ako napokon povedali známi novinári, Štúrovo pero nie je o súťažení, súperení a pretekaní sa, ale o  odovzdaní skúseností a vedomostí. Výlet do Zvolena sa nám veľmi páčil a tešíme sa na našu účasť v súťaži aj na budúci školský rok.

Andrea Gazdaricová, II.A



Týždeň modrého gombíkavložené: 22. 05. 2018

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline spolupracuje so Slovenským výborom pre UNICEF od školského roku 2016/2017 na realizácii programu „Škola priateľská k deťom“, ktorého súčasťou sú dobrovoľnícke aktivity a verejné zbierky.

Každý rok organizuje Slovenský výbor pre UNICEF verejnú zbierku „Týždeň modrého gombíka“. Výnos zo zbierky v roku 2018 je opäť určený na pomoc deťom, ktoré trpia konfliktom na Ukrajine. Do zbierky sa zapojili žiačky Natália Šutá a Romana Žilková z I.A a Romana Gajdošíková a Patrícia Molnárová z II.A, ktoré od 14. mája 2018 do 17. mája 2018 vyzbierali v centre Žiliny a Kysuckého Nového Mesta sumu 130,00 EUR.

Aktuálne informácie o zbierke „Týždeň modrého gombíka“ sú dostupné na internetovej stránke https://www.unicef.sk/tmg. Ďakujeme našim dobrovoľníčkam za spoluprácu na realizácii uvedenej zbierky.

PaedDr. Peter Majer



Športové úspechy Karin Suchomelovejvložené: 14. 05. 2018

Karin Suchomelová, žiačka II.B, patrí medzi významné slovenské juniorské fitnesky. Za posledný mesiac získala na súťažiach vo fitnes viaceré ocenenia – 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska žien v Nitre (14. 04. 2018), 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska junioriek v Hnúšti (21. 04. 2018) a 1. miesto na súťaži Extrifitslovakia Cup v Michalovciach (28. 04. 2018).

Pod vedením trénerov a realizačného tímu zo športového klubu Akadémia gymnastiky a fitnes Žilina uspela aj na Majstrovstvách Európy juniorov v španielskom meste Santa Susanna (02. 05. 2018 – 07. 05. 2018), z ktorého si odniesla bronzovú medailu.

Karin gratulujeme k uvedeným úspechom a prajeme jej veľa šťastia v ďalšej športovej kariére.

Video - https://www.youtube.com/watch?v=4mrMw8FQxTA

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Posledné zvonenievložené: 14. 05. 2018

viac foto v galérii

Rozlúčka so štvrtákmi patrí medzi pravidelné školské akcie, ktoré organizuje Súkromná stredná umelecká škola v Žiline od roku 2012, kedy opustili školu prví maturanti. Dňa 11. mája 2018, za účasti našich zriaďovateľov, sa žiaci IV.A a IV.B rozlúčili s pedagogickými zamestnancami a žiakmi nižších ročníkov.

V príhovore Alexandra Alana Arce a Róberta Hallona odzneli nielen slová vďaky za prácu a prístup našich kolegýň a kolegov, ale aj spomienky a zážitky na spoločné podujatia, medzi ktoré patrili krajinársky kurz, odborná prax a stužková slávnosť. Našim štvrtákom, ktorých čaká na budúci týždeň príprava na ústnu formu internej časti maturitnej skúšky, prajeme veľa šťastia pri jej úspešnom zvládnutí.

Fotografie z podujatia zabezpečili žiaci študijného odboru fotografický dizajn.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



TO SME MY 2018vložené: 09. 05. 2018

Na prvom poschodí Považskej galérie umenia v Žiline sa vo štvrtok 17. mája 2018 o 17-tej hodine  uskutoční vernisáž výstavy TO SME MY 2018. Výstavu pripravila Súkromná stredná umelecká škola v Žiline a verejnosti sa opäť po dvoch rokoch predstavia žiaci školy so svojimi prácami, ktoré vznikli od poslednej výstavy v roku 2016. Dvojročnú tradíciu vystaviť to najzaujímavejšie aj  mimo priestorov školy, na pôde renomovanej galerijnej inštitúcie, akou je PGU v Žiline, sa podarilo vytvoriť pred takmer desiatimi rokmi, kedy bola SSUŠ založená. V uplynulých rokoch sa tak škola zviditeľnila nielen v Žiline, ale cez ďalšie aktivity a svojich úspešných absolventov je  známou v rámci celého Slovenska.

Najväčší priestor na výstave budú mať realizácie žiakov tretieho a štvrtého ročníka, u ktorých dominujú polročné samostatné práce, klauzúrne práce a maturitné práce. Popri tradičných, ručných a remeselných  produktoch je viditeľný nárast digitálne spracovávaných tém. Vo vyšších ročníkoch sa žiaci sústredia na zvládnutie aktuálnych digitálnych technológií a práce v grafických programoch, realizujú napr. animácie, reklamné spoty, dokumenty, autorské knihy, plagáty,  3D tlače, návrhy pre drobnú mestskú architektúru a podobne.

Každý študijný odbor  má svoje špecifiká a osobitné požiadavky na odborné zručnosti a vedomosti, v ktorých sa žiaci postupne zdokonaľujú. Odborné predmety na škole vedú skúsení a kreatívni pedagógovia, zväčša sami aktívni výtvarníci a výtvarníčky, ktorí zverené talenty usmerňujú, podporujú a rozvíjajú. Práve vďaka nim dosahujú žiaci výborné výsledky.

SSUŠ je školou, ktorá sa dlhodobo hlási k tomu, že spája rozum a cit pre výtvarné umenie. Je to škola, kde sa formuje výtvarné myslenie aj kreatívna osobnosť budúcich grafikov, dizajnérov či fotografov. Učitelia sa ich snažia pripravovať  pre prax v rôznych oblastiach, ale aj pre ďalšie štúdium na vysokých školách na Slovensku i v zahraničí. O ich úsilí a talente žiakov školy sa môžete presvedčiť na výstave TO SME MY 2018 v Považskej galérii umenia v Žiline, Štefánikova ul. 2, až do 1. júla 2018.  

Mgr. Darina Arce, kurátorka výstavy



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené