Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2017/2018

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >>
Možnosti stredoškolského a vysokoškolského štúdia v zahraničívložené: 16. 10. 2017
Dňa 12. 10. 2017 sme privítali v našej škole zástupcu vzdelávacej agentúry Cambridge study – Juraja Smolku, ktorý predstavil žiakom 4. ročníka počas vyučovacích hodín anglického jazyka informácie o možnostiach stredoškolského a vysokoškolského štúdia v zahraničí.

Cambridge study ponúka nielen informácie o štúdiu na renomovaných zahraničných  školách, ale aj jazykové a pobytové kurzy angličtiny. Doplňujúce informácie o možnostiach stredoškolského a vysokoškolského štúdia v zahraničí a ďalších aktivitách agentúry sú zverejnené na internetovej stránke www.cambridgestudy.sk.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Celoslovenská verejná zbierka Dni nezábudiekvložené: 16. 10. 2017
Každoročne pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia (10. október) organizuje Liga za duševné zdravie celoslovenskú verejnú zbierku „Dni nezábudiek“. Liga za duševné zdravie je neziskové združenie, ktorého cieľom je aktívne podporovať duševné zdravie, prevenciu duševných porúch a zlepšiť starostlivosť o ľudí s duševnou poruchou vo všetkých sférach života. 

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa aktívne hlási k ušľachtilým myšlienkam Ligy za duševné zdravie. Do zbierky „Dni nezábudiek“ sa aktívne zapojili Barbora Bosáková a  Viktória Taranová z III.A a Sarah Bašistová z II.A, ktoré sa dňa 2. októbra 2017 stali dobrovoľníčkami a v uliciach nášho mesta ponúkali verejnosti symbol  zbierky – umelý modrý kvietok „nezábudku“. Týmto gestom šírili posolstvo o dôležitosti duševného zdravia v spoločnosti.

PaedDr. Ľubica Malíková, výchovná poradkyňa



Divadelné predstavenie Fahrenheit 451vložené: 12. 10. 2017

viac foto v galérii

V urotok 3. októbra 2017 sme sa zúčastnili divadelného predstavenia Fahrenheit 451, adaptácie známeho dystopického diela spisovateľa Raya Bradburyho. Hovorí nám o príbehu Guya Montaga, ktorý sa odohráva v budúcnosti, kde už roky pracuje ako hasič -  no nie hasič, ako ho poznáme my. Je nútený páliť knihy, ktorých čítanie sa stalo nezákonným. Montagov pohľad na život v tejto neslobodnej spoločnosti posadnutej médiami sa zmení, keď stretne sedemnásťročnú Clarisse a anglického profesora Fabera. Otvoria mu oči a Montag si zrazu uvedomí, že páliť knihy nie je správne a rozhodne sa hľadať riešenie. Tým bude vzdor. Jeho život sa tak navždy zmení, keď knihy začne kradnúť a čítať.
Fahrenheit 451 (napísaný v roku 1953) je uznávaný ako jeden z najlepších vedecko-fantastických príbehov na svete. Ako každé dobré sci-fi hovorí o dnešku - svete posadnutom médiami, kde vládne gýčová kultúra a primitívny materializmus, kde sa prispôsobovanie cení viac ako sloboda a vojna sa používa ako ospravedlnenie na jej potláčanie.
Herci z TNT Theatre Britain  k nám prišli z anglicky hovoriacich krajín a vďaka nim sme si precvičili naše jazykové schopnosti. Predstavenie nás prinútilo zamyslieť sa a herecké výkony podčiarknuté plynulou angličtinou v nás zanechali dobrý dojem.Všetko to dopĺňala divadelná atmosféra a prekvapivé momenty. 

Alžbeta Štetiarová a Andrea Gazdaricová, II.A



Extrémizmus a radikalizmusvložené: 09. 10. 2017

viac foto v galérii

Extrémizmus a radikalizmus patria v súčasnosti k rozšíreným spoločenským témam, na ktoré reaguje aj Súkromná stredná umelecká škola v Žiline. Dňa 06. 10. 2017 sme privítali v škole Mgr. Ivana Moravčíka – poradenského psychológa a riešiteľa projektu Katedry politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne s názvom „Prevencia nenávistných a extrémistických prejavov – mládež v centre pozornosti“.

Problematika podpory a ochrany ľudských práv a informácie o možnostiach predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie zaujali aj našich tretiakov, ktorí sa aktívne zapojili do diskusie a aktivít zážitkového učenia.

Preventívna aktivita bola realizovaná v súlade so Stratégiou prevencie kriminality, extrémizmu a sociálno-patologických javov v Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline, ktorú sme prijali v roku 2016.

PaedDr. Peter Majer



Regionálne dejiny Žilinyvložené: 09. 10. 2017

viac foto v galérii

Budatínsky hrad patrí medzi významné historické a architektonické pamiatky severozápadného Slovenska. Najstarší stredoveký hrad v okolí Žiliny sme navštívili dňa 05. 10. 2017 počas odbornej exkurzie z dejepisu. V priestoroch hradu sa žiaci 1. ročníka Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline dozvedeli nové informácie o regionálnych dejinách Žiliny z obdobia stredoveku a novoveku. Na jednotlivých podlažiach hradu im bola sprístupnená expozícia k dejinám Žiliny, obrazáreň a výstava hodín a drotárskych výrobkov. Prehliadka so sprievodkyňou Považského múzea v Žiline bola ukončená výhľadom na mesto a okolie.

Regionálne dejiny predstavujú  neoddeliteľnú súčasť vyučovania dejepisu na Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline. Obsah vzdelávania napĺňame prostredníctvom aktívnej práce s multimédiami a historickými literárnymi prameňmi a realizáciou aktivít z galerijnej a múzejnej pedagogiky.

PaedDr. Peter Majer



Možnosti univerzitného štúdia v zahraničívložené: 09. 10. 2017
Štúdium na univerzitách v zahraničí poskytuje mladým ľuďom viac príležitosti pre úspešné uplatnenie na trhu práce. Štúdium v krajinách Európskej únie sa stáva jednoduchším aj prostredníctvom činnosti sprostredkovateľských agentúr, medzi ktoré patrí InterStudy v Bratislave. Dňa 26. septembra 2017 sme privítali v našej škole jej zástupcu Ing. Milana Chovanca, ktorý predstavil žiakom 4. ročníka informácie o možnostiach štúdia na univerzitách vo Veľkej Británii, v Holandsku a Dánsku.

Agentúra InterStudy zastupuje vyše tridsať zahraničných štátnych univerzít a niekoľko súkromných vzdelávacích inštitúcií. Patrí medzi sprostredkovateľské agentúry, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s poskytovaním podporných a poradenských služieb v oblasti medzinárodného vzdelávania (napr. www.mobilecollege.sk, www.cambridgestudy.sk, www.interstudy.sk, www.saia.sk, www.enlap.sk a pod.).

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Exkurzia do Bratislavyvložené: 05. 10. 2017

viac foto v galérii
Dňa 3. októbra 2017sa uskutočnila odborná exkurzia do Bratislavy, ktorej sa zúčastnilo 36 žiakov z druhého, tretieho a štvrtého ročníka.
Absolvovali sme Bienále ilustrácií Bratislava 2017. Výstava ilustrácií detskej literatúry je jednou z najväčších svojho druhu na svete. Jej 26. ročník sa uskutočnil v sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Výstava sa koná sa pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu s podporou Ministerstva kultúry SR každý nepárny rok na prelome septembra a októbra. Žiaci mali možnosť vidieť to najlepšie z ilustrátorskej tvorby zo všetkých kútov sveta.

Neskôr sme sa presunuli do Slovenskej národnej galérie, kde sme navštívili výstavu s názvom Drsná škola - Súčasná grafika účtuje s dejinami, ktorá je zameraná na výskum súčasných podôb grafiky a ich porovnanie s tradíciou grafického žánru na Slovensku v minulých dekádach 20. storočia.
Ďalej sme si prezreli výstavu Majster z Okoličného a gotické umenie Spiša okolo roku 1500. Majster bývalého mariánskeho oltára z františkánskeho kláštora v Okoličnom pri Liptovskom Mikuláši patril k najlepším maliarom stredoeurópskej neskorej gotiky a spolupracoval s významnými spišskými sochármi vrátane Majstra Pavla z Levoče.

Mgr. art. Anna Brunová, Mgr. art. Martina Škrobianová a Mgr. art. Pavla Lazárková Trizuljaková, PhD. 



Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu – oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľovvložené: 04. 10. 2017
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu(DofE) je vzdelávací program pod záštitou britskej kráľovskej rodiny. Ide o jeden z popredných programov pracujúcich s mladými ľuďmi, ktorý ich pripravuje na život a zamestnanie. V roku 2013 sa do programu zapojilo viac ako milión mladých ľudí z viac ako 140 krajín sveta. Počas takmer 60-ročnej existencie DofE inšpiroval a zmenil životy viac ako ôsmim miliónom mladých ľudí na celom svete.

DofE môže hrať kľúčovú rolu v rozvoji študentov mimo vyučovania prostredníctvom vytvárania príležitostí pre mládež na rozvíjanie ich zručností, zdravého životného štýlu, pomoci druhým a prostredníctvom zážitku z Dobrodružnej expedície. Za svoje úsilie sú študenti oceňovaní prestížnym certifikátom, ktorý má celosvetovú platnosť a hodnotu. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu ráta s tým, že každý mladý človek má potenciál uspieť bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádza. Mladí ľudia, ktorí sa zapoja do programu, sa stávajú sebaistejšími, cieľavedomejšími, rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo.

Program DofE na Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline sa rozbehol dňa 28. septembra 2017 stretnutím jedenástich odvážnych študentov, ktorí chcú pracovať na sebe. Šesť mesiacov im budeme držať palce.

Doplňujúce informácie o programe DofE sú zverejnené na internetových stránkach www.dofe.skwww.intaward.org. Ak vás program „Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu“ zaujal a chcete sa zapojiť aj vy, alebo ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa DofE, kontaktujte jeho koordinátorku na našej škole Mgr. Vieru Sebínovú - e- mail: vieraseb@gmail.com.

Mgr. Viera Sebínová



Európsky deň jazykovvložené: 04. 10. 2017

viac foto v galérii
26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. Na hodinách angličtiny sme sa v tento deň  dozvedeli, že na svete je 6 až 7 tisíc rôznych jazykov, pričom my sme sa sústredili na angličtinu a absolvovali sme hneď niekoľko kvízov. Niektorí sme si takmer polámali jazyky na tongue twisters, ale niektorí ich zvládli bravúrne. Pochutnali sme si na biscuits, gingerbreads a shortcakes (najväčší úspech mali maslové). 

Žiaci prvého ročníka sa potom premiestnili do krajskej knižnice, kde na nás čakali v Britskom centre. Pani Gottwaldová nás previedla prezentáciou o jeho histórii, ale aj o aktuálnej ponuke kníh a časopisov v angličtine a iných cudzích jazykoch, ktorá je v našom kraji jedinečná. Britské centrum v Žiline je pobočkou siete British Council, ktorá pôsobí na celom svete. Britské centrá sú bohatým zdrojom informácií o anglicky hovoriacich krajinách (multimediálne materiály, videá, filmy, DVD, časopisy, knihy).

Po prezentácii si prváci  mohli siahnuť na knihy a zalistovať  v časopisoch, pozrieť si užitočné  študijné materiály, napr.  k maturite, ale aj testy a príručky k medzinárodným testom PET, FCE, IELTS a TOEFL, ktoré sa vyžadujú od záujemcov o štúdium v zahraničí. Zaujímavým trendom, ktorý bol prekvapením aj pre pracovníčku Britského centra, bol záujem našich žiakov o kórejskú a japonskú literatúru.

Sekcia Graded Readers ponúka adaptované (skrátené, zjednodušené) výtlačky slávnych literárnych diel v angličtine podľa úrovne zvládania cudzieho jazyka od začiatočníkov až po pokročilých. V Britskom centre je aj veľa vhodných inšpiračných zdrojov pre tých, ktorí chcú zabodovať v prehliadke Shakespeare´s Day. Nachádza sa tu aj zaujímavá ponuka beletrie, učebníc, časopisov (napr. National Geographic), audio a video materiálov.

Tí, ktorí sa chcú zdokonaliť v konverzácii,  sa môžu zúčastniť Reader´s Clubu, na ktorom budú s absolventom štúdia anglickej literatúry Rogerom Heyesom každú prvú stredu v mesiaci o 17.00 hod. diskutovať o knihách, ale aj o iných aktuálnych témach v angličtine. Britské centrum má naozaj rôznorodú ponuku. Všetci ste vítaní.

Mgr. Viera Sebínová



Maturita 2018vložené: 18. 09. 2017
Organizáciu maturitnej skúšky (MS) v školskom roku 2017/2018 upravuje § 72 až § 93 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhláška MŠ SR č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov.

VIAC...


<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené