Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2018/2019

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >>
Nature art v parku Ľudovíta Štúravložené: 14. 06. 2019

viac foto v galérii

K obdobiu nástupu jari sa viaže mnoho prastarých magických i novších pragmatických zvyklostí. Otváranie studničiek je jedným zo starých slovanských predkresťanských obyčajov v období Turíc. Na Turíce sa spájajú obrazy a významy pochádzajúce z kresťanstva so starými symbolmi z obdobia predkresťanskej viery. Turíce ako ďalšia podoba sviatku vstupu do letného obdobia (český názov Letnice) v niečom pripomína keltský Beltain a germánsku Walpurginu noc. U nás, hlavne na strednom a východnom Slovensku, je tento sviatok okrem jeho cirkevného významu spojený najmä s otváraním studničiek a so sadením májov. Možno povedať, že predstavoval posledné vydýchnutie pred letnými prácami na roli a lúkach, kvôli ktorým sa hospodár nemohol zastaviť až do jesene. Začiatok letnej sezóny sa spájal aj so zvykmi spojenými so začiatkom letných prác. No v ľudových zvykoch majú Turíce aj niektoré zvláštne prejavy. Jednou z príznačných čŕt je použitie zelenej farby. 

Keďže sme stredná umelecká škola, nápad vytvoriť nejaké dielo, alebo akciu v jednom zo žilinských parkov v okolí potôčika, sa nám zdal mimoriadne lákavý. Dňa otvárania studničiek (31. máj 2019) sa zúčastnili žiaci 1. ročníka zo študijného odboru 8260 M propagačné výtvarníctvo a 8221 M 09 dizajn – fotografický dizajn.

 

V období, keď je všetko rozkvitnuté a v rozpuku, sme našli v Bôrickom parku v Žiline množstvo zaujímavého prírodného materiálu – lístie, kvetinky alebo drievka. Žiaci vytvorili niekoľko kúzelných kruhových kompozícií, umiestnených v blízkosti stromov.

Postrehy niektorých študentov:

„Išli sme do bôrického parku vytvárať obrazce z listov, kvetov, trávy, dreva a z iných prírodných vecí. Rozdelili sme sa do skupín alebo sme pracovali samostatne. Výtvory sme robili na tráve. Inšpirovali sme sa Andym Goldsworthym jedným z hlavných predstaviteľov nature art. Zaujalo ma na tom, že vytvoriť obrazce sa dajú aj z jednoduchých rastliniek prípadne konárikov a vyzerá to efektne.“ Jozef

„Dnešný nature art som si ako človek nadšený pre slovenské, slovanské a celosvetové tradície veľmi užil. Zo začiatku som nemal ani predstavu ako krásne sa dá vytvoriť umenie aj  za pomoci prírodného materiálu. Vďaka mojím spolužiakom som si to aj veľmi užil. Určite sa teším na ďalšie podobné projekty a za tento veľmi pekne ďakujem.“ Matúš

 

„Land art som robila prvýkrát v živote a veľmi ma to bavilo. Bola to zaujímavá a zábavná skúsenosť s prírodninami. Zbierali sme rôzne listy zo stromov, kvety a kamienky. Vytvorili sme spolu so spolužiakmi zaujímavú mantru okolo kmeňa jedného zo stromov.“ Betka 

„Dnes sa mi páčilo, že sme boli v prírode a medzi ľuďmi. O landarte som veľa nepočula, tak som sa naučila aj niečo nové. Mrzelo ma, že túto tému nerobíme v jeseni, keď je príroda veľmi farebná. Bolo zaujímavé aký sme každý iný, každý z nás to poňal inak. Niekto robil väčšie niekto menšie obrazce, niekto farebnejšie niekto v jednom tóne. Mohli by sme častejšie robiť niečo takéto.“ Petra

Mgr. art. Pavla Lazárková Trizuljaková, PhD.



Oživovanie tradícií v súčasnom dizajne vložené: 14. 06. 2019

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline získala dotáciu z grantového programu Nadácie Poštovej banky „Nápad pre folklór 2019“ vo výške 1.900,00 EUR na realizáciu projektu „Oživovanie tradícií v súčasnom dizajne“.

Zámerom projektu je vzbudiť záujem žiakov Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline o tradičné remeselné techniky v oblasti modrotlače, plstenia a práce s drevom.  Získané odborné  vedomosti a zručnosti z plánovaných workshopov budú aplikované do výchovno-vzdelávacieho procesu a umeleckej praxe. Lektormi workshopov budú výtvarníci a dizajnéri, ktorí sa vo svojej umeleckej tvorbe zaoberajú implementáciu tradičných techník do súčasného výtvarného umenia a dizajnu.

Projekt bude realizovaný od 02. 09. 2019 do 20. 12. 2019. Odborná a laická verejnosť sa oboznámi s výstupmi projektu prostredníctvom výstav a propagácie v digitálnych a printových médiách. Vedenie školy ďakuje Mgr. art. Daniele Mládenkovej a Mgr. art. Martine Škrobianovej za spoluprácu pri tvorbe projektu. Naša škola získala finančnú podporu z Nadácie Poštovej banky aj v roku 2017 na realizáciu projektu „Súčasnosť tradície“.

Od 17. 06. 2019 do 27. 06. 2019 môže verejnosť hlasovať za náš projektový zámer na internetovej  stránke www.napadprefolklor.sk. Nápad, ktorý dostane najviac hlasov od verejnosti získa prémiu vo výške 1.000,00 Eur. Tešíme sa na vaše hlasy...

PaedDr. Peter Majer


Obhajoby klauzúrnych prác žiakov 2. ročníkavložené: 10. 06. 2019

viac foto v galérii

Po úspešnom ukončení realizácie a obhajobách klauzúrnych prác žiakov 1. ročníka sa dňa 07. 06. 2019 uskutočnili komisionálne skúšky z hlavného odborného predmetu žiakov 2. ročníka.

Druháci nás prekvapili zaujímavou prezentáciou výtvarných prác, ktoré vznikli na základe zadaných tém – grafici riešili transformáciu detailu výtvarného umeleckého diela, dizajnéri sa zamerali na vytvorenie netradičných 3D objektov hlavy autoportrétu a výtvarníci reagovali na aktuálnu tému ku 100-tému výročiu vzniku výtvarnej školy Bauhaus s názvom „Bauhaus – head – 3D objekt“.

Úspech obhajob ročníkových projektov a kvalitu prezentovaných výstupov ocenili všetci členovia hodnotiacich komisií a potvrdzujú aj výsledné známky – žiaci II.A získali priemer 1,26 a žiaci II.B skončili s priemerom 1,20.  Čo nechýbalo pri tohtoročných obhajobách okrem zaujímavých výtvarných prác? Uvoľnená atmosféra, dobrá nálada, humor a trochu stresu...

Vedenie školy ďakuje všetkým pedagogickým zamestnancom, ktorí participovali na realizácii a obhajobách klauzúrnych prác, najmä vyučujúcim výtvarnej prípravy a umeleckej praxe za ich spoluprácu, trpezlivosť a ochotu. Fotografie z obhajob vytvorili žiaci študijného odboru 8221 M 09 dizajn – fotografický dizajn pod vedením Ing. Šimona Klačka.

PaedDr. Peter Majer



Slávnostné odovzdávanie maturitných vysvedčenívložené: 07. 06. 2019

viac foto v galérii

Štvrtok 30. mája 2019 sa vryje do pamäti našich maturantov najmä ako deň, kedy si prevzali z rúk zriaďovateľa, riaditeľa školy a triednych učiteliek maturitné vysvedčenia, upomienkové predmety a rozlúčili sa s našou školou. Pre všetkých pedagógov zostane tento deň emotívnou spomienkou na mladých ľudí, ktorých vychovávali, vzdelávali a rozvíjali ich výtvarné nadanie a talent.

Štyri roky štúdia na Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline zavŕšili čerství maturanti na slávnostnom podujatí, ktoré pravidelne realizujeme vo výstavných priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. V úvode stretnutia odzneli príhovory riaditeľa školy Ing. Václava Dostálka a zriaďovateľa školy Ing. Mariána Tabačka, PhD., v ktorých pripomenuli významné okamihy zo študentského života našich štvrtákov a popriali im veľa úspechov v ďalšom umeleckom smerovaní.

Podujatie bolo spojené aj s ocenením najúspešnejších maturitných prác z praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky. Ocenenie zriaďovateľa školy získali – Dominika Hoštáková za grafický dizajn, Erik Vrábel za priestorový dizajn, Samuel Stašik za produktový dizajn a Martina Masaryková za reklamný dizajn. Medzi ocenených žiakov sa zaradila aj žiačka školy s najlepším prospechom, ktorý si udržala počas celého štúdia – Barbora Bosáková zo IV.A.

Tohtoročné odovzdávanie maturitných vysvedčení bolo zaujímavé aj počtom triednych učiteliek, s ktorými sa lúčili naši štvrtáci. Triedu IV.A reprezentovala Mgr. Helena Kučerová a triedu IV.B Mgr. Darina Arce a Ing. Lenka Hajdučíková. Rozlúčka so štvrtákmi potvrdila priateľské vzťahy, ktoré sa vytvorili medzi žiakmi a pedagogickými zamestnancami. Veľké poďakovanie za organizáciu uvedeného podujatia patrí pánovi riaditeľovi.

Fotografie z podujatia vytvoril Ing. Šimon Klačko.

PaedDr. Peter Majer



Máme víťazov súťaže Create a Comic Pagevložené: 06. 06. 2019

viac foto v galérii

Všetci poznáte z hodín angličtiny časopis BRIDGE. Vydavateľstvo BRIDGE  Publishing House vyhlásilo ešte v minulom roku na stránkach tohto časopisu súťaž o vytvorenie komiksu vo formáte A4 na akúkoľvek tému. Na výzvu reagovali dvaja naši žiaci Júlia Macáková (II.B) a Bohuslav Argaláš (II.A) a vytvorili nápadité komiksy. S pričinením pani učiteľky Mgr. art. Anny Brunovej sa ich práce dostali až do Prahy, kde ich vyhodnotili ako víťazné. Obaja naši komiksáci boli úspešní!  

Citujeme z komentárov k víťazným prácam: Bohuslav Argaláš submitted a beautiful story about wolves. We enjoyed the unique visual style and the unexpected ending. Júlia Macáková sent a pencil-drawn comic set on strange but lovely planet. We particularly loved the rich colours

Dňa 14. mája 2019 si Júlia a Bohuš z rúk zástupkyne vydavateľstva Bridge Publishing House na Slovensku prebrali diplomy a poukážky na nákup v obchodoch Alza v hodnote 100 EUR! Obe práce budú počas budúceho roka publikované na zadnej strane časopisu Bridge, ale vy si ich môžete pozrieť už teraz v prílohe.

Naša škola navyše získala aj dve hodnotné knihy v angličtine: Oxford Advanced Learner Dictionary a Intermediate cvičebnicu gramatiky, ktoré obohatia našu novú knižnicu anglickej literatúry. Blahoželáme víťazom a ďakujeme im za vzornú reprezentáciu. Keep Creating!

Prílohy

Júlia Macáková –diplom

Bohuslav Argaláš –diplom

Júlia Macáková – komiks

Bohuslav Argaláš – komiks

 

Mgr. Viera Sebínová



Biblia očami detí a mládeže 2019 – celoslovenské kolovložené: 06. 06. 2019

Dňa  24. 05. 2019 sa uskutočnilo v priestoroch Katolíckeho pedagogického a katechetického centra v Levoči vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Biblia očami detí a mládeže“, ktorá je každoročným sprievodným podujatím Biblickej olympiády.

V aktuálnom ročníku celoslovenského kola výtvarnej súťaže uspeli aj dvaja žiaci zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline, ktorí súťažili v kategórii č. 7 – stredné odborné školy umeleckého zamerania. Na 1. mieste sa umiestnila Natália Laurenčíková z I.A (študijný odbor 8261 M propagačná grafika) s výtvarnou prácou „Kto má uši nech počúva“ a 2. miesto získal Bohuslav Argaláš z II.A (študijný odbor 8221 M 11 dizajn – grafický a priestorový dizajn) s výtvarnou prácou „O rozsievačovi“.

Natálii a Bohušovi blahoželáme k úspechu a ďakujeme za reprezentáciu našej školy na uvedenej súťaži. Poďakovanie patrí aj našim kolegom Mgr. Eve Štalmachovej a Mgr. art. Andrejovi Mazúrovi za spoluprácu pri organizácii uvedenej výtvarnej súťaže. Doplňujúce informácie o súťaži sú dostupné na www.kpkc.sk.

Prílohy

Diplom – Natália Laurenčíková – 1. miesto

Diplom – Bohuslav Argaláš – 2. miesto

 

PaedDr. Peter Majer



Poruchy príjmu potravyvložené: 03. 06. 2019

Poruchy príjmu potravy predstavujú vážne psychické ochorenie, ktoré zaraďujeme medzi najčastejšie zdravotné problémy u detí a mládeže. Najznámejšími typmi týchto porúch sú mentálna anorexia a mentálna bulímia.

Dňa 03. 06. 2019 sa žiaci 1. ročníka Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline zúčastnili preventívnej aktivity venovanej uvedeným psychickým poruchám. Interaktívny workshop bol realizovaný na našej škole po druhýkrát prostredníctvom aktivít zážitkového učenia a skupinovej práce na stanovištiach, na ktorých boli prezentované tematické okruhy – osobný príbeh liečenej anorektičky,  dôsledky psychických porúch príjmu potravy a nutričné poradenstvo.

Doplňujúce informácie o iniciatíve „Chuť žiť“ sú zverejnené na internetovej stránke www.chutzit.sk.

PaedDr. Peter Majer



Testovanie profesijnej orientácievložené: 03. 06. 2019

Výber povolania alebo vysokoškolského štúdia patrí medzi významné medzníky v živote mladého človeka. Súkromná stredná umelecká škola v Žiline v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiline realizuje pravidelné testovanie profesijnej orientácie žiakov 3. ročníka. Cieľom testovania je odporučiť žiakom odborné profesijné zameranie alebo zameranie vysokoškolského štúdia, ktoré vzhľadom na osobnostné predpoklady umožní ich profesionálnu sebarealizáciu.

Testovanie profesijnej orientácie, do ktorého sa zapojilo v aktuálnom školskom roku 50 žiakov 3. ročníka, sa uskutočnilo dňa 3. júna 2019. Súčasťou profesijnej orientácie je psychologická diagnostika zameraná na zistenie úrovne rozumových schopností, špeciálnych schopností, kognitívnych funkcií, osobnostných vlastností, motivácie a profesijných záujmov. Výsledkom psychodiagnostiky je profil osobnosti, ktorý predstavuje súhrn informácií o žiakovi a ponúka možnosti jeho ďalšieho profesijného smerovania na trhu práce.

Testovanie profesijnej orientácie prispieva ku zvýšeniu úspešnosti uplatnenia žiakov školy na trhu práce. Výsledky psychologického testovania budú prezentované našim tretiakom  do 20. júna 2019.

PaedDr. Peter Majer



Erasmus+ - KA 102 – Získaj nové zručnosti pre lepšiu prácu v Európevložené: 28. 05. 2019

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline pokračuje v úspešnej realizácii mobilitných projektov nielen pre pedagogických zamestnancov, ale aj pre vybraných žiakov školy, ktoré sú zamerané na výkon odbornej praxe v zahraničí. Národná agentúra programu Erasmus+ schválila projektový zámer „Získaj nové zručnosti pre lepšiu prácu v Európe“, ktorý budeme realizovať v rámci kľúčovej akcie KA 102 – Mobilita učiacich sa a zamestnancov v odbornom vzdelávaní a príprave, v termíne od 01. 07. 2019 do 31. 12. 2020 a s celkovým rozpočtom vo výške 41.080,00 EUR.

Hlavným cieľom projektu je umožniť žiakom 3. ročníka získať osobné skúsenosti v zahraničí, plniť pracovné povinnosti a zadané úlohy, prispôsobiť sa novému spoločenskému a pracovnému prostrediu, zvýšiť ich motiváciu do práce, flexibilitu a pracovnú mobilitu a schopnosť aktívne komunikovať v anglickom jazyku v multikultúrnom prostredí Veľkej Británie.

Do projektu mobility bude zapojená skupina 15 žiakov vo veku od 17 rokov do 18 rokov, ktorí absolvujú prípravný jazykový a kultúrny kurz a trojtýždňovú odbornú stáž vo vybraných firmách a podnikoch vo Veľkej Británii so zameraním na oblasť umenia a dizajnu. Partnerom projektu je sprostredkovateľská organizácia ADC College v Londýne, ktorá zabezpečí nielen ubytovanie v anglicky hovoriacich rodinách, ale garantuje aj miesta výkonu odbornej praxe.

Zahraničná odborná stáž žiakov sa uskutoční v hlavnom meste Veľkej Británie na začiatku školského roku 2020/2021 za účasti pedagogického dozoru, ktorý vykoná kontrolu odbornej praxe vo vybraných grafických, dizajnových a fotografických štúdiách – Absolute Print, Altitude Ads, Commun-IT, Ezen Designs, Snappy Snaps a The Film Yard.

Očakávaným výstupom projektu je zlepšenie odborných jazykových zručností žiakov, získanie nových pracovných skúseností európskeho rozmeru a overenie získaných teoretických vedomostí umeleckého zamerania v praxi. Na realizácii projektu sa budú podieľať PaedDr. Peter Majer, Mgr. Viera Sebínová, PhDr. Dagmar Baranová a Ing. Jakub Záhorák.

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Erasmus+ - KA 101 – Zlepšenie kvality vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania III.vložené: 28. 05. 2019

Dňa 24. mája 2019 zverejnila Národná agentúra programu Erasmus+ prehľad schválených žiadostí o poskytnutie grantu v rámci kľúčovej akcie KA 101 – Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania. Súkromná stredná umelecká škola v Žiline bola opäť úspešná a od 01. 06. 2019 začne s realizáciou mobilitného projektu „Zlepšenie kvality vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania III.“. Projekt s rozpočtom 16.645,00 EUR je určený pre šiestich pedagogických zamestnancov školy.

Zámerom vedenia školy je poskytnúť žiakom kvalitné vzdelávanie od kvalifikovaných pedagogických zamestnancov, čo je možné nielen realizáciou vzdelávacích aktivít na Slovensku, ale aj prostredníctvom účasti pedagógov na mobilitách v zahraničí.

Počas letných mesiacov sa vybraní kolegovia zúčastnia dvojtýždňových štruktúrovaných vzdelávacích kurzov v historickom meste Cambridge. Vzdelávacie kurzy budú zamerané na metodiku vyučovania cudzieho jazyka a spoznávanie britskej kultúry a života. Týždňové vzdelávacie kurzy čakajú v jesenných mesiacoch ďalších troch kolegov v lokalitách Cardiff a Colchester. Plánované kurzy budú zamerané na využitie moderných informačno-komunikačných technológií vo výchovno-vzdelávacom procese v cudzom jazyku a získanie nových vedomostí a praktických zručností v oblasti umenia a dizajnu.

Hlavným cieľom mobilitného projektu je zlepšiť kvalitu vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania prostredníctvom vzdelávania v cudzom jazyku, umožniť pedagogickým zamestnancom školy získať odborné a jazykové skúsenosti v zahraničí, prispôsobiť sa novému spoločenskému a pracovnému prostrediu a zvýšiť postavenie školy v podmienkach Európskej únie. Veríme, že účasť pedagogických zamestnancov na štruktúrovaných vzdelávacích kurzoch vo Veľkej Británii prispeje ku zlepšeniu kvality vyučovania všeobecnovzdelávacích a odborných predmetov.

PaedDr. Peter Majer

 



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené