Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2018/2019

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >>
Pro Slavis 2018 – Cena predsedu Matice slovenskejvložené: 21. 11. 2018

viac foto v galérii

Aj tento rok sme obhájili kvalitu nášho školského časopisu Art News Ten a znova sa nám podarilo získať ocenenie v celoslovenskej súťaži Pro Slavis 2018. 20. ročník súťaže triednych a školských časopisov bol realizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Domu Matice slovenskej v Žiline.

Spolu s pani učiteľkou Mgr. Helenou Kučerovou, ktorá vedie náš školský časopis, sme 16. novembra  2018 v Radnici mesta Žilina, prevzali špeciálne ocenenie – Cenu predsedu Matice slovenskej. Na úvod slávnostného podujatia sme mali možnosť vypočuť si krásny prednes poézie recitovaný pani Annou Dubovcovou a spevácke, ale aj hudobné vystúpenia od talentovaných žiakov zo Základnej umeleckej školy Ladislava Árvaya v Žiline.

Množstvo časopisov z celého Slovenska získalo ocenenia v rôznych kategóriách. Cena predsedu Matice slovenskej predstavuje pre nás záväzok a motiváciu do ďalšej literárnej tvorby a písania kreatívnych článkov o udalostiach zo života školy.  Poďakovanie za tvorivú prácu patrí redakčnej rade školského časopisu Art News Ten, ktorú tvoria Andrea Gazdaricová, Petra Buffová, Helena Kotrbancová, Oľga Michálková a Monika Brázdiková. Už teraz sa tešíme na ďalšie čísla školského časopisu a literárne súťaže.

Fotografie z podujatia zabezpečila Monika Brázdiková z III.B.

Ocenenie – Cena predsedu Matice slovenskej

Hela Kotrbancová, III.A



Sieťotlačiarsky workshop pre pedagógovvložené: 21. 11. 2018

viac foto v galérii

Nielen žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline zbierajú nové vedomosti, zručnosti a skúsenosti, ale aj učitelia odborných umeleckých predmetov si radi vyskúšajú nové techniky. Začiatkom školského roka 2018/2019 sme v priestoroch školy zriadili sieťotlačiarsku dielňu, ktorá sa teší veľkému záujmu.

Účastníci workshopu, ktorí sa stretli 19. novembra 2018 v dielni, ďakujú nášmu kolegovi MgA. Martinovi Krkoškovi za názorné a trpezlivé vysvetlenie základných princípov sieťotlače. Využitie tejto grafickej techniky sa budeme snažiť zakomponovať predovšetkým do vyučovania umeleckej praxe. Pondelok je dobrý deň na realizáciu workshopov, preto sme sa rozhodli, že ďalšie stretnutie venujeme podrobnej príprave podkladov na sieťotlač.

Mgr. Jana Hrabovská



Workshop alternatívnych grafických techník v Rosenfeldovom paláci v Žilinevložené: 21. 11. 2018

viac foto v galérii

V rámci spoznávania vysokých škôl umeleckého zamerania sa žiaci Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline zúčastnili workshopu, ktorý organizovala Katedra grafiky Fakulty výtvarných umení Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici pod odborným vedením Mgr. art. Patrika Ševčíka, ArtD. - vedúceho katedry a vybratých študentov vysokej školy. Workshop alternatívnych grafických techník sa uskutočnil 19. 11. 2018 v krásnych a reprezentatívnych priestoroch Rosenfeldovho paláca v Žiline.

Netradičnej aktivity sa zúčastnili vybratí žiaci 2., 3. a 4. ročníka študijného odboru 8261 M propagačná grafika. Technika prenášanej kresby je pomerne nenáročná na realizáciu aj prípravu, ale vyžaduje určitú dávku praxe a dobrú kresliarsku prípravu. Spolu s našimi kolegami sme sa snažili improvizovať a vytvorili sme zopár grafík, kde si naši žiaci overili svoje kresliarske zručnosti. Tento workshop považujeme aj za začiatok užšej spolupráce s Akadémiou výtvarných umení v Banskej Bystrici a konkrétne Katedrou grafiky, na ktorú sa všetci tešíme.

Mgr. Jana Hrabovská



Úvodná hodina „Prípravného kurzu kreslenia“vložené: 13. 11. 2018

Úvodné spoločné stretnutie účastníkov prípravného kurzu kreslenia sa uskutoční dňa 19. novembra 2018 (pondelok) o 16.00 hod. V tento deň prídu všetci záujemcovia o prípravný kurz (vrátane tých, ktorí majú záujem o kurz v inom termíne).

Náplňou úvodného stretnutia bude predstavenie lektorov, organizačné pokyny a rozdelenie účastníkov do skupín. Poplatok za kurz v sume 70 € (20 hodín x 3,50 €/ hodinu) je potrebné zaplatiť na úvodnom stretnutí.


Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Maratón písania listovvložené: 19. 11. 2018

Blíži sa záver kalendárneho roka – čas kedy si opäť pripomenieme osudy nespravodlivo odsúdených a väznených ľudí prostredníctvom celoškolskej akcie – Maratón písania listov. Podujatie budeme organizovať na Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline po tretíkrát, a to od 26. 11. 2018 do 21. 12. 2018.

Maratón je najväčšia medzinárodná akcia na podporu nespravodlivo väznených, prenasledovaných alebo utláčaných ľudí. Mimovládna organizácia Amnesty International ju realizuje každoročne v jesenných a zimných mesiacoch a vrcholí okolo 10. decembra (Medzinárodný deň ľudských práv). Cieľom Maratónu je spoločne napísať a poslať čo najviac listov s výzvami vládam alebo úradom príslušných štátov a upozorniť na porušovanie práv konkrétnych ľudí alebo skupín. Priamo obetiam bezprávia je možné písať listy solidarity a vyjadriť im tak podporu.

Tento rok budeme podporovať štyri ženy, ktoré bojovali za ľudské práva a skončili vo väzení alebo boli prenasledované:

Vitalina Koval je ukrajinská aktivistka bojujúca za práva LGBTI+ komunity, Atena Daemi usiluje o zrušenie trestu smrti v Iráne, Geraldine Chacón z Venezuely sa venuje vzdelávaniu mládeže k ľudským právam a aktivizmu a Nonhle Mbuthuma z Juhoafrickej republiky bojuje za práva svojej komunity Amadiba v spore s austrálskou ťažobnou spoločnosťou.
Špecifický prípad je Marielle Franco, ktorá bola neotrasiteľnou bojovníčkou za ľudské práva v Brazílii. Svojimi podpismi a listami budeme žiadať nezávislé vyšetrenie Mariellinej vraždy a vytvorenie bezpečného prostredia pre obhajcov a obhajkyne ľudských práv v tejto latinskoamerickej krajine.

Maratón písania listov bude tradične v rukách našich kolegýň PhDr. Dagmar Baranovej a Mgr. Viery Sebínovej, za ich záujem a motiváciu prezentovať, podporovať a ochraňovať ľudské práva im ďakujeme.

PaedDr. Peter Majer



Medzinárodný deň študentstva/ Deň boja za slobodu a demokraciuvložené: 19. 11. 2018

viac foto v galérii

Dňa 15. novembra 2018 sme si v symbolickom prostredí Mestského divadla v Žiline pripomenuli odkaz Nežnej revolúcie z roku 1989, ktorá zmenila politickú situáciu vo vtedajšom Československu a predznamenala demokratizáciu našej spoločnosti.

Rešpektovanie základných ľudských práv a slobôd považujeme v súčasnosti za samozrejmosť a v bežných životných situáciách si neuvedomujeme ich význam. Počas dejín 20. storočia však pojmy ako intolerancia, diskriminácia a prenasledovanie boli súčasťou života našich predkov po viac ako 50 rokov, čo zdôraznil vo svojom úvodnom príhovore aj riaditeľ školy Ing. Václav Dostálek. Význam boja za demokraciu podporil aj dejinnými udalosťami zo 17. novembra 1939, kedy bolo v Prahe počas protinacistickej demonštrácie popravených deväť študentov a viac ako tisíc ľudí bolo deportovaných do koncentračného tábora Sachsenhausen.

Medzinárodný deň študentstva/ Deň boja za slobodu a demokraciu sme oslávili aj Imatrikuláciami žiakov 1. ročníka, ktoré pripravili žiaci 3. ročníka. Našich prvákov čakalo verejné predstavenie, pasovanie za žiakov školy, fotografovanie a odovzdanie certifikátu a tradičného oranžového trička s novým motívom, ktorý pripravil Viliam Mrázik z III.B.
Boj za slobodu a demokraciu nám predstavili herci žilinského mestského divadla predstavením „Triedny nepriateľ“, v ktorom exceloval aj absolvent našej školy Alexander Alan Arce.

Vedenie školy ďakuje zamestnancom Mestského divadla v Žiline za kultúrny program a poskytnutie priestorov divadla na Imatrikulácie. Veľké poďakovanie patrí aj žiakom 3. ročníka a triednym učiteľkám za koordináciu podujatia.

Fotografie z podujatia zabezpečila Monika Brázdiková z III.B.

PaedDr. Peter Majer



Sebahodnotenie a meranie kvality školyvložené: 19. 11. 2018

Sebahodnotenie ako významný autoregulačný prostriedok považujeme za účinný nástroj na zvyšovanie kvality školy. Analýza výsledkov spätnej väzby vytvára pre vedenie školy možnosť regulovať a nastavovať účinnejšie vnútorné procesy. Sebahodnotenie a meranie kvality školy realizujeme v Súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline od školského roku 2016/2017, kedy sme nastavili autoevalvačné aktivity, ktoré vychádzajú z plánovaných a systematicky uskutočňovaných sebahodnotiacich procesov.

Zámerom vedenia školy je vytvoriť podmienky pre systematické sebahodnotiace procesy v škole a postupne zapojiť všetkých aktérov vzdelávania (učiteľov, rodičov a žiakov) do procesov autoevalvácie od školského roku 2021/2022. V aktuálnom školskom roku nás čaká analýza a vyhodnotenie uvedených oblastí autoevalvácie – kultúra školy, sociálna klíma a školský vzdelávací program. Do procesov merania kvality školy budú po prvýkrát zapojení rodičia našich žiakov.

PaedDr. Peter Majer



TOP 5 stredných odborných škôl v meste Žilinavložené: 19. 11. 2018

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline sa opäť umiestnila medzi piatimi najlepšie hodnotenými  strednými odbornými školami v meste Žilina. Vyplýva to z aktuálneho hodnotenia základných a stredných škôl za školské roky 2014/2015 – 2017/2018, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) dňa 15. 11. 2018.

Zverejnený výsledok nás potešil, no zároveň sa stotožňujeme s vyhlásením INEKO, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky zároveň nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi ako je výchovno-vzdelávací proces, nepokrývajú obsah odborného vzdelávania umeleckého zamerania a nemerajú ani získané kompetencie žiakov.

vedenie školy



Absolventská miera nezamestnanosti – 7,1 %vložené: 19. 11. 2018

Súkromná stredná umelecká škola v Žiline mala absolventskú mieru nezamestnanosti (AMN) v mesiaci september 2018 na úrovni 7,1 %, pričom priemerná nezamestnanosť absolventov stredných škôl v Žilinskom kraji za uvedené obdobie prestavuje 7,8 %. Hodnotenie vyplýva zo štatistických výstupov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Centra vedecko-technických informácií SR, Bratislava, ktoré boli zverejnené dňa 14. 11. 2018.
Štatistický výstup „Nezamestnanosť absolventov podľa jednotlivých stredných škôl“ (september 2018) obsahuje prehľad ukazovateľov nezamestnanosti za jednotlivé stredné školy podľa krajov Slovenskej republiky. Uvedený výstup potvrdzuje, že zo 112 absolventov školy za obdobie 2017 a 2018 bolo 8 žiakov dobrovoľne nezamestnaných a evidovaných na úradoch práce sociálnych vecí a rodiny.

 
VIAC...



Dni nezábudiekvložené: 16. 11. 2018

Každoročne pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia (10. október) organizuje Liga za duševné zdravie celoslovenskú verejnú zbierku „Dni nezábudiek“. Liga za duševné zdravie je neziskové združenie, ktorého cieľom je aktívne podporovať duševné zdravie, prevenciu duševných porúch a zlepšiť starostlivosť o ľudí s duševnými poruchami vo všetkých sférach života. 

Do zbierky sa zapojili aj žiaci zo Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline, ktorí vyzbierali od 03. 10. 2018 do 05. 10. 2018 v uliciach Žiliny sumu 113,27 EUR. 30 % z vyzbieraných finančných prostriedkov pôjde na aktivity Ligy za duševné zdravie a 70 % bude použitých na osvetovú činnosť a ďalšie aktivity občianskeho združenia Mozaika, združujúceho ľudí s duševným postihnutím v Žilinskom kraji.

Do zbierky „Dni nezábudiek“ sa aktívne zapojili dobrovoľníčky – Sarah Bašistová a Romana Gajdičiarová z III.A, Ivana Juríková, Karin Suchomelová, Ema Barancová a Sabina Drobníková z III.B. Touto cestou im ďakujeme za ich aktivitu a záujem o problematiku ochrany duševného zdravia.

PaedDr. Ľubica Malíková, koordinátorka prevencie



<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené