Úvod Aktuality - archív Galéria - archív
škola v médiach 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18 2018/19 2019/20

Archív - aktuality šk.rok 2019/2020

<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Erasmus+ Mobilita pedagogických zamestnancovvložené: 21. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline realizuje v aktuálnom školskom roku  mobilitný projekt „Zlepšenie kvality vyučovania odborných predmetov umeleckého zamerania III“, ktorý bol finančne podporený z programu Erasmus+ (KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov) vo výške 16.645,00 EUR.

Hlavným cieľom projektu je zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania umeleckého zamerania, umožniť pedagogickým zamestnancom získať odborné a jazykové skúsenosti v zahraničí, prispôsobiť sa novému spoločenskému a pracovnému prostrediu a zvýšiť postavenie školy v podmienkach Európskej únie.

Škola zabezpečila štruktúrované vzdelávacie kurzy v oblasti jazykového a odborného umeleckého vzdelávania pre šiestich pedagogických zamestnancov v spolupráci s partnerskými vzdelávacími inštitúciami vo Veľkej Británii „Bell Educational Services" a „InterEducation". PhDr. Dagmar Baranová, Mgr. art. Pavla Lazárková Trizujlaková, PhD. a Mgr. Viera Sebínová sa zúčastnili jazykových vzdelávacích kurzov v Cambridge, Ing. Šimon Klačko a Ing. Jakub Záhorák absolvovali vzdelávací kurz so zameraním na využívanie informačno-komunikačných technológií vo vyučovaní v Cardiffe a zástupca riaditeľa sa zúčastnil umeleckého vzdelávacieho kurzu v Colchestri. Súčasťou programu boli diskusie, workshopy, kultúrne podujatia a návštevy múzeí a galérií.

Zapojenie Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline do mobilitného projektu je výsledkom dlhodobého zámeru vedenia školy rozvíjať komunikačné a sociálne zručnosti pedagogických zamestnancov v cudzom jazyku pri výkone odborných činností umeleckého zamerania a zvýšiť ich kvalifikáciu a odbornosť účasťou na štruktúrovaných vzdelávacích kurzoch v zahraničí. 

Účasť na mobilitách poskytla pedagogickým zamestnancom možnosť využívať inovatívne metódy, formy a prostriedky vo vyučovaní. Implementácia výsledkov projektu bude súčasťou nových školských vzdelávacích programov pre študijné odbory skupiny 86 Umenie a umeleckoremeselná tvorba.

 

PaedDr. Peter Majer



Nie je všetko pravda, čo sa zdieľa II.vložené: 21. 10. 2019

Dňa 11. októbra 2019 sa uskutočnilo na Gymnáziu, Hlinská 29, Žilina záverečné stretnutie zástupcov žiackych školských rád ku realizácii projektu „Nie je všetko pravda, čo sa zdieľa“, ktorý bol finančne podporený v rámci grantového programu Žilinského samosprávneho kraja s názvom „Mládež v pohybe – spolu dokážeme viac“. Hlavným cieľom projektu je zvýšiť informovanosť mladých ľudí v oblasti prevencie pred dezinformáciami v mediálnom priestore.

Rovesníckeho vzdelávania sa zúčastnili aj žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline –Vittoria Stančíková a Radoslav Byrtus z III.A, Katarína Mária Vajani, Martin Sipták a Michal Praták zo IV.A. Naši zástupcovia pripravili aktivitu s názvom „Je Zem plochá?“, počas ktorej sa rozprúdila zaujímavá diskusia dvoch argumentujúcich táborov.

Výsledkom práce účastníkov projektu bude propagačné video a informačná brožúrka obsahujúca žiacke návrhy na aktivity v boji proti dezinformáciám, ktorá bude inšpiráciou pre vyučovanie mediálnej výchovy, etickej výchovy a občianskej náuky na základných a stredných školách.

PaedDr. Peter Majer



Burza informáciívložené: 18. 10. 2019

viac foto v galérii

Dňa 10. októbra 2019 sa v hoteli Slovakia konal ďalší ročník „Burzy informácií“ pre žiakov základných škôl. Žiaci získali informácie o možnostiach štúdia na stredných školách, vrátane Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline.

Dievčatá z III.A – Jaroslava Labudová, Veronika Majerčíková a Alexandra  Ščuryová  sa zhostili svojej úlohy – informovať záujemcov o štúdium na našej škole – veľmi dobre, čo potvrdil aj záujem z radov žiakov základných škôl.

PaedDr. Iveta Homolová



Jaroslav Uhel a jeho umelecká činnosťvložené: 18. 10. 2019

Dňa 09. 10. 2019 sme my, žiaci III.B navštívili srdce Kysúc – mesto Čadca. Zavítali sme sem kvôli vernisáži spojenej s prednáškou, ktorú prišiel prezentovať do okresnej knižnice pán prof. PaedDr.  Jaroslav Uhel, ArtD.

Jaroslav Uhel sa narodil 18. januára 1954 v Liptovskom Mikuláši. Venuje sa maľbe, no i grafickému a knižnému dizajnu a ilustráciám. Uhelova umelecká činnosť je u nás doma v úzadí. Pritom okrem slovenských miest vystavoval v Prahe, Varšave, Bukurešti, Moskve a Mníchove. Jeho diela sa nachádzajú v štátnych a v súkromných zbierkach milovníkov výtvarného umenia. V roku 2000 sa stal laureátom Ceny Masarykovej Akadémie umení v Prahe za umeleckú činnosť. Počas netradičnej prednášky, ktorá bola spojená s hrou na klavíri, nám opísal proces svojho tvorenia.

Z prednášky sme si odniesli príjemný kultúrny a umelecký zážitok, a to aj vďaka originálnym ukážkam a slovám od pána Uhela. Verím, že v blízkej dobe budeme mať možnosť spoznať ďalšieho takého človeka akým je pán profesor.

Klaudia Ďugelová, III.B



Vyhodnotenie testovania profesijnej orientácievložené: 18. 10. 2019

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiline od svojho vzniku v roku 2009. Medzi významné oblasti spolupráce  patria preventívne aktivity, psychologická intervencia a testovanie profesijnej orientácie žiakov 3. ročníka.

Do testovania profesijnej orientácie sa zapojilo minulý školský rok 50 tretiakov. Vyhodnotenie testovania sa uskutočnilo v termíne 07. 10. 2019 a 09. 10. 2019. PhDr. Natália Pejskarová a PhDr. Kristína Zimenová predstavili žiakom jednotlivé profily osobnosti, ktoré ponúkajú možnosti ďalšieho profesijného smerovania.

Vedenie školy ďakuje zamestnancom Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Žiline za spoluprácu pri realizácii preventívnych aktivít, ktoré smerujú k úspešnému uplatneniu žiakov na trhu práce.

PaedDr. Peter Majer



Možnosti vysokoškolského štúdia očami našich absolventovvložené: 18. 10. 2019

Dňa 11. 10. 2019 prišli na Súkromnú školu umeleckého priemyslu v Žiline bývalí absolventi Diana Hreusová a Michal Štalmach. Tohtoročných štvrtákov informovali o možnostiach štúdia na Technickej univerzite v Košiciach a Univerzite Tomáše Bati v Zlíne.

Sme radi, že naši bývalí žiaci nezabúdajú na svojich mladších spolužiakov a sú ochotní im poradiť pri výbere vysokej školy a poskytnúť informácie „z prvej ruky“.

PaedDr. Iveta Homolová



Erasmus+ Think criticallyvložené: 18. 10. 2019

viac foto v galérii

Na začiatok by som rád uviedol  dve dôležité, často vedené otázky: „Čo je Erasmus+?“ a „Prečo sa oplatí zúčastniť aktivít v tomto programe?“. Aby sme boli v obraze, Erasmus+ je medzinárodný program financovaný z fondov Európskej únie, podporujúci vzdelávanie, odbornú prípravu a rozvoj mládeže v zahraničí. Iným spôsobom povedané, jedná sa o skvelú príležitosť pre rozvoj vlastných jazykových a komunikačných schopností, čím pristupujeme k otázke číslo dva. Erasmus+ je príležitosť pre mladých ľudí získať nové vedomosti a skúseností, vrátane spoznávania nových krajov a kultúr, prírodných pamiatok, zlepšiť si jazykové schopnosti, možnosť vystúpiť mimo komfortnej zóny, a predovšetkým... spoznávať nových ľudí, byť súčasťou komunity nových, nevšedných jedincov z rôznych kútov Európy. Presne to a omnoho viac sme zažili počas mládežníckej výmeny, realizovanej v rámci projektu „Think critically“.

Miestom konania mládežníckej výmeny, ktorá trvala od 01. 10. 2019 do 12. 10. 2019, bola turistická chata Lodiar, sídliaca v dedine Počúvadlo, neďaleko Banskej Štiavnice. Pobytu v tejto malebnej oblasti v okolí Štiavnických vrchov sa na 12 dní zúčastnili študenti zo štyroch krajín Európy: Španielska, Litvy, Maďarska a Slovenska. Okrem nás sa v hoteli nachádzala aj skupina dobrosrdečných kuchárok, ktoré vždy dobre navarili, a taktiež skupinka mačiek, ktoré nám vedeli vyčariť úsmev na tvári, keď už nič iné nezaberalo. Na starosti nás mal hlavný líder a jeho spoločníci, ktorí nás podnecovali k vzájomnej komunikácii prostredníctvom rôznych aktivít.

Prvé dni pobytu mali predovšetkým teambuildingovú funkciu. Podarilo sa nám nielen získať nových zahraničných priateľov, ale aj utvrdiť vzťahy so súkmeňovcami. Hneď ako boli „ľady prelomené“, bolo načase začať plniť určené cvičenia a aktivity. Postupovali sme podľa pravidelného denného rozvrhu, ktorý zahrňoval štyri „schôdzky“ (sessions), počas ktorých dané aktivity prebiehali. Tieto cvičenia, častokrát rôznorodé a kreatívne, zahŕňali tímovú spoluprácu, čím bola podporená idea o kritickom myslení. Mimo klasických procedúr nám skrášľovali pobyt aj mnohé špeciálne podujatia ako „Noc talentov“, ktorej sa mohol zúčastniť ktokoľvek s nejakým nadaním alebo talentom. Ďalším obľúbeným podujatím sa stalo divadelné predstavenie s tematikou kritického myslenia.

Hlavným spôsobom trávenia voľného času sa stali predovšetkým každodenné večierky, ktoré sme si všetci dozaista užili. Najambicióznejším podujatím bol skupinový výlet do Banskej Štiavnice a následná túra na Sitno, pričom obidva výlety dopadli nanajvýš úžasne. Po návšteve banského mesta sme nasledujúci deň zhodnotili naše zážitky z tohto skvelého projektu. Smutnou skutočnosťou bolo počasie, ktoré nám okrem hlasiviek pokazilo aj dobrú náladu. Častokrát nám prialo, no väčšinou sa jednalo o dôvod prudkého poklesu zdravia u väčšiny účastníkov. Napriek tomu sme to však nevzdali a po vypití hektolitrov vriaceho presladeného čaju sme boli schopní dať sa dokopy a spoločne dovŕšiť začaté dielo.

Ako je známe, prvé a posledné dni sú vždy tie najťažšie. Lepšie by sa to ani vyjadriť nedalo. Deň odchodu mnohým z nás lámal srdcia.  Je takmer nepochopiteľné pochopiť, ako sa dokáže za necelých 12 dní skoro 80 ľudí rôzneho pôvodu, názorov a správania tak neuveriteľne zblížiť. Rád by som sa ešte raz vrátil k prvej otázke, ktorú som položil „Čo je Erasmus+?“. Nuž, odpoveď je jednoduchá... Sú to ľudia, nezáleží kto, nezáleží odkiaľ, nezáleží ako ani prečo... Zároveň je to ten najpádnejší argument na otázku: „Prečo by som sa mal stať jeho súčasťou?“. Určite by sa dalo polemizovať, že sa jedná o dosť sentimentálny dôvod, a do istej miery je to pravda. Na druhú stranu, lepšie sa to ani vysvetliť nedá...

Veľké poďakovanie patrí pani Mgr. art. Anne Brunovej, ktorá sa o nás starala ako naša mama...

 

Michal Mordel, II.A



Pozvánka na výstavu 3D v 2Dvložené: 02. 10. 2019

viac foto v galérii

Výstava študentského dizajnu nazvaná „3D v 2D“ predstavuje len malú ukážku toho, čo žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline, v rámci odborného výtvarného vzdelávania, riešia. Zamerania jednotlivých odborov štúdia sa odvíjajú od plošných techník, v grafickom a fotografickom dizajne, k priestorovým trojrozmerným návrhom a objektom, v odboroch priemyselný, priestorový a interiérový dizajn. Škola v tomto roku oslavuje desiate výročie svojho vzniku a výstava je jednou z prvých prezentácií, ktorými chce žilinskej verejnosti priblížiť, kam sa za uplynulé roky kvalitatívne posunula.

Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 16. 10. 2019 (streda) o 16:00 hod. v Administratívnom centre, Poštová 1, Žilina.

Pozvánka na výstavu

Ing. Václav Dostálek, riaditeľ školy



Biela pastelkavložené: 01. 10. 2019

Zbierka Biela pastelka je organizovaná občianskym združením Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Vďaka pomoci verejnosti  zbierka  zlepšuje život nevidiacim ľuďom.

20. september 2019 bol deň verejnej zbierky na podporu pre nevidiacich ľudí, ktorej sa zúčastnili aj žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline. Jej cieľom bolo získať finančné prostriedky na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Získaná suma bude použitá na poskytnutie sociálneho poradenstva,  rehabilitácie a aktivity, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.

Veľká vďaka za prejavené sociálne cítenie, vynaložené úsilie, pochopenie, trpezlivosť a snahu pomôcť patrí žiakom z 2.B triedy: Dávidovi Sučikovi, Dominike Petrekovej a Beáte Budošovej. Doplňujúce informácie o zbierke sú zverejnené na internetovej stránke https://bielapastelka.sk/.

PaedDr. Ľubica Malíková



Európsky týždeň odborných zručností 2019vložené: 30. 09. 2019

Európsky týždeň odborných zručností je iniciatívou Európskej komisie, do ktorej sa pravidelne zapája aj Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline. Minulý školský rok sme získali 3. miesto v celoslovenskej súťaži o najzaujímavejšie podujatia organizované na podporu odborného vzdelávania a prípravy.

Štvrtý ročník Európskeho týždňa odborných zručností sa uskutoční od 14. októbra 2019 do 18. októbra 2019. Najdôležitejšou súčasťou iniciatívy sú však vzdelávacie podujatia, workshopy, besedy, súťaže a ďalšie sprievodné aktivity realizované od 1. septembra 2019 do 31. decembra 2019 na miestnej, regionálnej, národnej a európskej úrovni.

Naša škola pripravila v školskom roku 2019/2020 viaceré tematické podujatia, ktoré majú za cieľ zvýšiť kvalitu a atraktivitu odborného vzdelávania a prípravy umeleckého zamerania, napr. Deň otvorených dverí, kreatívne workshopy pre žiakov a verejnosť, odborné prednášky a besedy s vysokoškolskými pedagógmi, výtvarníkmi, grafikmi, dizajnérmi a pod.

Tohtoročná téma Európskeho týždňa odborných zručností má názov „Odborné vzdelávanie a príprava pre všetkých – zručnosti pre život“, preto našu pozornosť budeme venovať aj vzdelávacím podujatiam pre dospelých účastníkov. Záujemcovia o výtvarné umenie z radov verejnosti môžu využiť našu pravidelnú ponuku výtvarných kurzov, ktoré sú tento rok tematicky zamerané na kresbu a počítačovú grafiku - https://skolaumenia.sk/kurzy-kreslenia.php.

PaedDr. Peter Majer


<< | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >>
Partneri školy:

artregister

PGU
Ochrana osobných
údajov




© Copyright 2017 CENTRAL ART REGISTER s.r.o., Všetky práva vyhradené